Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český Krumlov

22. 8. 2019

Vzhledem k tomu, že pocházím z Prachatic, města vzdáleného cca 35 km od Českého Krumlova, měl jsem možnost sem zavítat dosti často. Jednak za kamarády-radioamatéry, jednak občas vidět divadelní představení v zámecké zahradě s vyhlášeným otáčivým hledištěm. Převážně jsem do těchto míst zajížděl před rokem 1990.

Tento rok uvádím zejména proto, že je mezníkem, kdy se začal rapidně měnit vzhled města . Proces bych nazval "Elixírem života", kdy se nevzhledná ušmudlaná lokalita začala podstatně měnit, a to do krásy. Již v roce 1992 byl zapsán Český Krumlov do seznamu světového dědictví UNESCO. Důležité bylo vyřešení nechutných exhalátů z blízkých papíren ve Větřní.

Tak jako cestovní kanceláře nabízejí v republice dvě prioritní města k návštěvě, Prahu a Český Krumlov, totéž jsme provedli při plánování návštěvy našich slovenských přátel z Košic, abychom jim oplatili jejich péči minulý rok, kdy jsme prožili krásné dny jak v Košicích, tak blízkém okolí i na chalupě kamaráda Ivana v Mníšku pod Hnílcom .

Ony Jižní Čechy jsou krásné všeobecně a nebyl problém vybrat to, co by se jim mohlo líbit. Zvolili jsme mimo Českého Krumlova ještě plavbu lodí od zámku Orlík k hradu Zvíkov.

Ale zpět k perle jihu Čech. Hned první dojem je, že město je každým rokem půvabnější. Daní za ten půvab je obrovský nárůst turistů, to se nedá popsat - člověk to musí prožít. Chvílemi jsem si připadal jako v Japonsku . Na každém plácku cvakají mobily na dlouhých držácích, aby se to selfie povedlo. Plná parkoviště narvaná automobily a speciály pro autobusy svážející Japonce a Korejce (samozřejmě ty z jihu) z Prahy. Místa okolo zámku přeplněna dále Indy, Iránci, občas (ale méně) je slyšet němčina. Kupodivu angličtinu jsem skoro neslyšel, pouze v hospodách při objednávce, či placení.

Jde o obrovský byznys, ale z druhé strany je vidět bezvadná organizace toho mumraje. Čistota v malých uličkách i na větším prostoru je příkladná.

Když hledám restauraci s dobrou obsluhou a nabídkou, volím vždy dotaz k příslušníkům městské policie. Ani jednou mě nezklamali. I zde dva postarší pánové ochotně poradili:

"Víte vono záleží na tom, kolik do toho chcete dát peněz. Tady je to drahý.

Říkám, že maximálně 250.-Kč na osobu. Jó to by šlo a co chcete za jídlo? Jsem v Krumlově, tak Kaplickou cmundu, kde je nejlepší ? Nejlepší ? Co myslíš Fando ? No určitě hospoda "Na louži", je to kousek, tak 300 metrů."

Poděkoval jsem a doteď pánům děkuji za dobré rady. A to cmunda ( bramborák ) byla cca za stovku na osobu. K tomu výtečné pivo.

O stravování je ve městě dobře postaráno. Množství restaurací, či útulných hospůdek, cukráren. Obchody zejména se suvenýry na každém kroku, dtto módní doplňky všeho duhu zejména pro ženy. Já se vždy dívám po knihkupectví. A našel ! Malinkaté, kousek za náměstím, ve výloze pro dospělé nic moc. Ale v dětské vidím cosi, co hledám po antikvariátech či knihkupectvích léta. Verneovky, nikoli ty obyčejné. Pamětníci si pamatují ty skvosty vázané v červené kůži od nakladatele Vilímka. A já něco podobného vidím ve výloze. Dárek pro vnuka. Jakýsi pan  nakladatel z Moravy jménem Josef Vybíral se rozhodl, že se pokusí o něco podobného jako za I.republiky pan Vilímek. A povedlo se ! Reprezentační kniha, vkusný dárek . Nikde jinde jsem tyto knihy neviděl. Zřejmě jde o malé náklady, kdy se knihy ihned vyprodají.

Do zámku jsme nešli, bylo pondělí, kdy mají zavřeno. Ale to nevadilo. Úzké uličky, kde je kumšt vyhýbat se davu, který se valí proti vám. Pověstný dřevěný most, kde turisté sledují jez, kudy se valí rafty. Kdo se "udělá" ? Já jsem viděl pouze výtečně připravené vodáky.

Inu jsem rád, že jsme mohli přátelům ukázat cosi z krásy Jižních Čech. Rád se tam vydám opět, ale spíše mimo turistickou sezónu.

305px-cesky_krumlov_02.jpgcesky_krumlov_013.jpgcesky_krumlov-_latran_-032-.jpg

cesky_krumlov_-_panorama.jpg

p1110149.jpg

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 447151
Měsíc: 3378
Den: 125