Jdi na obsah Jdi na menu
 


Geniální nápad

9. 10. 2019

Je zajímavé, že geniální nápad dostane normální člověk, který si zpočátku vůbec neuvědomí, že jej napadlo něco úžasného.

Níže uvedená příhoda spatřila "světlo světa" dne 7.10.1989 a stal se z ní hit, o kterém referovaly masmédia celého světa.

Pan Petr Rýgr bydlel v obci Přibyslav u Náchoda a zabývá se výrobou betlémů, které za času nadvlády party v čele s Miloušem Jakešem byly prodávány pod názvem "Soubor figurek s lidovými motivy". Současná mladá generace to stěží pochopí, ale těch blbostí bylo za komunistů opravdu hodně, betlém byl spíše neškodný. I stalo se, že výrobce betlémů byl ve druhé polovině "osvícen" myšlenkou poblahopřát k blížícím se narozeninám jednomu z ideových vůdců českého disentu Václavu Havlovi (nar.5.10.1936) veřejnou cestou, tak jak se to provádělo a provádí běžně - tedy v tisku.

Jádro vtipné myšlenky bylo ve výběru periodika, kde by inzerát měl být publikován. Ideální byla hlásná trouba ÚV KSČ tenkrát zvaná Rudé právo.

Proč by jednomu z nejznámějších disidentů nemohli popřát soudruzi ? I stalo se :

egg7lzaxkaefbv7.jpg

A ještě k tomu nevídaná věc - tato ne zrovna oblíbená obří tiskovina byla brzy v ranních hodinách vyprodána ! Pamatuji si, že jsem chodil do práce okolo 7-mé hodiny ranní . V ranních zprávách Svobodné Evropy již o tom byla řeč, od trafik odcházeli neuspokojení zájemci. Já měl kliku, kamarád pracující na závodním výboru odborové organizace (ROH) mi jedno číslo věnoval, mám ho jako cennou relikvii do dnešních dnů. Dovedu si představit jak soudruzi ten den "prskali" a k tomu, kolik lidí bylo za tento hřích vyhozeno.

Na tomto nápadu se mi líbí jeho promyšlenost. Inzerát nebyl otištěn v den Havlových narozenin, tedy o dva dny dříve a ještě k tomu bylo blahopřáno Ferdinandu Vaňkovi z Malého Hrádku, alias hlavní postavě ze hry V.Havla "Audience". Soudruzi zaspali ! Nejen, že neznali tvorbu disidenta (to se nedivím), ale přestali být ostražití, když narozeniny uplynuly..

Pan Rýgr vzpomíná:

Ač sám Havel později označil zveřejnění inzerátu za jistý zlom, Petr Rýgr jej dodnes skromně označuje jako „poťouchlost“. „My jsme se spíš s manželkou tehdy báli, že si toho nikdo nevšimne a bude to vyhozených 460 korun za inzerát,“ směje se.

 

Zásluhou zejména Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy se tento "příběh" řítil po světě jako tsunami .Namáhavá práce Ferdinanda Vaňka (s uveřejněnou fotografií) byla oceněna prostřednictvím Rudého práva.

 
 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 447151
Měsíc: 3378
Den: 125