Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hobby a rok 2018

2. 1. 2019

Základem úspěchu průměrného radioamatéra, kterého baví stýkat se v éteru s lidmi stejně "postiženými" (myšleno v dobrém slova smyslu), vzdálenými zpravidla hodně daleko (čím vzdálenější - tím je to lepší) jsou podmínky šíření signálů . Bohužel taková setkání v éteru (říkáme jim spojení) nejsou pravidlem. Nad námi je důležitý argument, což je intenzita sluneční činnosti. Čím je vyšší, tím je to pro radioamatéra příznivější a má šanci domluvit se s lidmi opravdu velice vzdálenými. Ku příkladu kamarád z Náchoda, finančně soběstačný vjíždí koncem podzimu s rodinou na ostrov Raratonga, kde to již dobře zná a jako exot odtud vysílá. (Ostrov je částí Coock Islands, přesněji Coockových jižních ostrovů). Nejen Milan, ale všichni zájemci o spojení s ním mají smůlu. Sluneční cyklus je prý na minimu (ale to se říká již hodně dlouho) a sednout k vysílacímu zařízení je více méně pro průměrného radioamatéra (za kterého se považuji) ztrátou času. A prý to potrvá ještě dlouho.

A tak jsem využil pozvání kamaráda Ivana, se kterým jsem kdysi chodil do 1.-3.třídy v krásném městě Košice. Díky internetu jsme se před třemi roky zkontaktovali. On přicestoval do Prahy a opravdu jsme si měli po dlouhé době pořád co říci. I následovalo pozvání zajet na Slovensko. Ivan je kutil v tom nejlepším slova smyslu. Bydlí pořád v Košicích, ale více času tráví ve svém druhém domově v Hliníku nad Hnílcom. No a já jsem viděl, co lze udělat s koupeným zanedbaným domkem za přiměřenou dobu. Bohužel každý není nadán kutilstvím a tak OČ (obyčejný člověk) žasne. Nedivím se mu, že do paneláku v Košicích často nejezdí. Ale zavezl nás tam, uspořádal i setkání se spolužačkou Olinkou, se kterou jsme bydleli v jednom domě. Vše se vyvedlo. Slovensko je krásné, město Košice taktéž. Mají tam plno výborných hospůdek, kde výtečně vaří.

Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Trnavě, městě, kde jsem prožil 3 roky. Otec pracoval na výstavbě jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice a usoudil, že po gymnáziu ze mně chce mít inženýra. Bohudík se mu to nepovedlo a já z Trnavy po studiu nástavby strojní průmyslovky a roku v pracovním procesu odešel domů, na jih Čech. Ale Trnava je pořád krásná- Slovenský Řím. Vzpomínky nelze ututlat.

Vrátil jsem se do reality. Věnovat se radio-hobby nemělo význam. Byl jsem zatažen k hobby novému - Databázi knih (DK), kde si čtenáři vyměňují názory na vše, co přečetli. Ohromnou výhodou je poznání a typy na knihy, o kterých jsem nevěděl. Začalo mě najednou ohromně bavit něco úplně jiného. Otevřel jsem tento web i pro čtenáře z DK.

A ?...........Nestačil se divit nárůstu návštěvníků webu. Začalo to pozvolna a najednou jsem zíral na rekord návštěvnosti. V prosinci 2018 šlo o počet vyšší než 9000 ! Samozřejmě, že to potěší, že jsou lidé, kteří si přečtou nejen knihu, ale nahlédnou i jinam. Vám všem patří přátelé mé poděkování.

Rok 2018 byl v tomto fajn. 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447157
Měsíc: 3374
Den: 122