Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo všechno opisuje

19. 7. 2018

A máme v České republice hit ! Opisování u diplomových prací kvůli diplomu a titulu, ale zejména kvůli dobrému "korytu".

Jde o záležitost pradávnou, pamatujeme si ji všichni ze základní školy. Ruku na srdce : kdo z nás již v počátcích školní docházky neopisoval ? Samozřejmě byli tací, šlo o žáky v postavení "třídní génius" . Zažil jsem jich několik, jeden z nich, jmenoval se Ivo, měl smůlu. Jeho tatínek pracoval v kanceláři prezidenta republiky T.G.Masaryka. To bylo důvodem, proč génius třídy nemohl za komunistů ihned na vysokou školu. Musel si odpracovat rok jako dělník  ve "Staliňáku" v Litvínově. Ale odbočil jsem. Samozřejmě i já jsem opisoval . Zejména v předmětu zvaném deskriptivní geometrie . Proč je ve školních osnovách jsem nechápal, k ničemu mi nikdy nebyl. Ale musel jsem být oznámkován. Díky kamarádovi (jednomu z mála ve třídě), který "věděl vo co de" jsem uspěl . Klika byla v tom, že se známkovaly pouze písemné práce, bohudík ústní zkoušky nebyly. A nešlo pouze o "deškripci" bylo toho více.

Na VŠ se odjakživa opisovalo až při zadání tématu diplomové práce. Každý má několik voleb, z nichž ty dvě hlavní jsou:

1. Vybrat si takové téma, které je všeobecně zpracováno v mnoha publikacích. Není každý Einstein a tak čerpá (někdo více-někdo méně) a je zpravidla slušností a předpokládá se, že abonent bude v závěru citovat, ze kterých pramenů vycházel".

2. Vybrat si téma, o kterém se toho moc neví a pokud o tom moc neví hodnotitelé, má abonent skoro vyhráno, za předpokladu, že má práce určitou úroveň a nezaobírá se blbostmi.

Kdo je řádný student, který přešel na VŠ ze střední školy a není onen génius, má problém, tedy má-li málo životních zkušeností a zvolenou tématikou se dlouhodobě nezabýval. (Či nešlo-li o jeho hobby).

Pak je zde druhá, a to početná většina adeptů, tedy vystudovaných středoškoláků, u kterých se předpokládá, během jejich služebního postupu, také řádné ukončení VŠ. A zde je "jádro pudla" . Zkrátka předpisy, mnohdy nedokonalé, předpokládají u množství funkčních míst jako základ dokončenou onu VŠ. Chápu tedy onu dámu, která měla šéfovat na jednom ministerstvu vysoce kvalifikovaným právníkům, že kdysi dávno, tedy v době, kdy vůbec netušila, kam by to mohla ve svém kariérním a politickém postupu dotáhnout, že si zvolila jako téma "králíky". Koho by králíci zajímali, že jo ? Ale ouha, vystudovala na jakési podivné škole i práva a její rodná strana ji nabídla zajímavé křeslo. Osobně se divím, že si vůbec nedomyslela, co bude následovat. Oproti éře Milouše Jakeše &spol., kde bylo neúrekom RSDr. (včetně krejčího Vasky Biľaka) máme bulvár a množství "pátračů". Ti s potěšením zjistili, že dáma ty králíky opsala a nejen to, opisovala i právní diplomovou práci. Slušně řečeno - dáma pochybila. Právě tak jako pán v létech, nominovaný na post ministra práce a sociálních věcí. Opisoval a představte si, ještě více než ta paní přes králíky. Hernajs ta ostuda v tak pokročilém věku !

Můžeme tedy očekávat, protože jsme zemí, která baží po akademických titulech, že ten hon bude fest pokračovat. V normálních zemích je drtivé většině lidí (voličů) "putýnka", zda je adept s titulem (legrační je zejména bakalář, tedy Bc.Franta Vocásek), nebo bez - důležité je, jak se dovede vypořádat s pracovními problémy, se stresem, zda ovládá základní světové jazyky na takové úrovni, aby dovedl s partnery v zahraničí komunikovat. A že jich-takových potřebných zde máme zatraceně málo.

Na závěr ocituji zajímavá slova pana Zdeňka Holáska (Nevidetelný pes, 19.7.2018), který mi mluví ze srdce:

Já jsem pro, aby se to vzalo hlava nehlava a systémem vyhledávání plagiátů se prohnal každý, kdo v posledních 25 letech v politice byl anebo je, a to na všech úrovních - od hejtmanů a jejich zástupců nahoru. Pak nechť je sestavena hitparáda holomků, co neumí bez opisování popsat formát A4 a když opisují, tak i s chybami. Kritériem by bylo procento opsaného textu a odkazů. Asi bychom se divili, ale aspoň bychom se mohli radostně utvrdit v tom, že polistopadový vývoj je prostě fajn a výsledky se dostavují.

 

 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3378
Den: 126