Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mé knihy roku 2018

31. 12. 2018

Lidé podobně naladěni (jako já), kteří bez knih nemohou být mají samozřejmě své oblíbené autory i knihy. Samozřejmě pokud narazí na knihu s jim doposud neznámým autorem (-y) nebo jeho doposud nečtenou knihu, nastává otázka: bude to něco osvědčeného, nebo úplná novinka, která mě chytne hned na začátku a já se pak od ní nemohu odpoutat, dokud ji nepřečtu. Komu knihy nic neříkají (a není těch lidí málo), ten to, co jsem výše napsal, nikdy nepochopí.

Rok 2018 mi připadal ze strany vydavatelů nevýrazný, proto jsem hledal jinde a narazil na tři poklady:

Erich Segal : Gentlemani z Harvardu:

Přečteno "jedním dechem" v podstatě mi to připomínalo Myrerův Poslední kabriolet, ale příběhy hrdinů mířily trochu jinam. Bylo to též proto, že časově se kniha odehrává později. Čtenář se seznámí s vrcholovým školstvím v USA, zjistí, že způsob výuky na Harvardu a třeba Yale je značně rozdílný, i když v závěru studia odcházejí lidé vysoce kvalifikovaní pro náročné profese, o které mají zájem nejen oni, ale především ti, kteří na budoucí "esa čekají" svým způsobem je sledují během studia a nekupují "zajíce v pytli"

Hjorth & Rosenfeldt : Učedník :

Nový pár ze Švédska se u nás chytil. Bylo vydáno již 5 jejich knih. Hlavní postavou je výborný (profesně) psychiatr, který je svým způsobem outsider . Jeho zásluhou je vypátrání hromadného vraha žen, jeho "smůlou" je, že se po umístění této osoby do nejpřísněji hlídané věznice ve Švédsku, objeví vrah nový, který dosavadní vraždy kopíruje. Nejde o tradiční detektivku. Půvab knihy je v úplně jiné stylizaci postav, které nejsou černobílé. Průběh děje udržuje čtenáře v neustálém napětí a po přečtení ví, že musí vyhledat další čtyři knihy (nováček jako já) - jinak to zkrátka nejde.

Jiří Janoušek : Jan Werich za oponou :

Ctitelé Osvobozeného divadla dostávají do rukou část, kterou již znají (Kniha Potlach od téhož autora), ale rozšířenou o úžasný (doposud nezveřejněný) obsáhlý archiv unikátních fotografií nesmrtelné trojky (V+W-Ježek). V tom spatřuji hlavní význam knihy a myslím, že pohled na tuto nově zakoupenou knihu potěší každého obdivovatele Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka.

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3378
Den: 126