Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paracelské ostrovy

2. 8. 2014

Paracelské ostrovy se nacházejí na sever od Spratlyho ostrovů a zhruba na jedné čtvrtině trasy ze střední části Vietnamu do severní části Filipín .

 

stazeny-soubor--2-.jpg

Souostroví se skládá ze 130 malých korálových ostrovů a útesů rozdělených do dvou skupin. První skupina leží na severovýchodě a nazývá se Amphitrite. Zde se také nalézá největší ostrov Paracelských ostrovů, Woody Isl., na kterém se mimo jiné nachází jediné letiště. Druhá pak leží na západ o skupiny první a jmenuje se Crescent.

stazeny-soubor--1-.jpg

Nárok na Paracelské ostrovy vznáší Čína, Taiwan a Vietnam, ale skutečnou kontrolu nad souostrovím má ČLR. Po roce 1945 okupovala Čína největší ostrov (Yongxing Dao (永兴岛), Đảo Phú Lâm), od roku 1974 (po objevení ložisek ropy) i zbytek souostroví, který byl do té doby v držení Vietnamu. V roce 1974 také proběhla čínsko-vietnamská 

bitva o Paracelské ostrovy. V seznamu IOTA lze najít AS-143 Hainan Province (Xisha Islands) group a call BY7. Celá záležitost je však mnohem složitější než se zdá nám, obyčejným smrtelníkům v daleké Evropě. Jde zejména o nezpochybnitelné vlastnické právo Vietnamu na část ostrovů. A Vietnam také o sobě dává v této věci hlasitě slyšet. Nedávno lehlo popelem několik čínských továren a stovkám čínských zaměstnanců nezbylo než urychleně nasednout na letadlo směr Peking. K tomu obrovské demonstrace. Aby záležitost nebyla jednoduchá, z ničeho nic se objevilo Japonsko, a sice v podobě ochránce menšího Vietnamu.

 

Japonské námořnictvo věnuje Vietnamu šest hlídkových lodí. Nová flotila má chudšímu národu umožnit lépe střežit své výsostné vody. Na první pohled solidární výpomoc mezi dvěma zeměmi Dálného východu však dráždí Čínu, která se s oběma státy pře o území.O tom, že se Japonci ve prospěch vietnamského námořnictva zbaví šesti svých lodí, informoval v pátek japonský premiér Fumio Kišida. Plavidla mají podle britské BBC hodnotu půl miliardy jenů, tedy asi 100 milionů korun. Tokio o daru mluví jako o součásti rozvojové podpory, kterou socialistickému státu dlouhodobě poskytuje. Lodě mají podle Kišidy zajistit „mír a stabilitu v regionálních vodách“.Ačkoli to nikdo z japonských a vietnamských politiků oficiálně neřekl, důvod této náhlé pomoci je zřejmý. „Mír a stabilitu“ v Jihočínském moři narušují územní spory s Čínou. Nedaleko Paracelských ostrovů, které si Vietnam nárokuje, kotví od jara čínská ropná plošina.

 

images--1-.jpg

 

V jejím okolí do sebe zpočátku záměrně vrážely čínské a japonské lodě, vietnamské protesty však postupně přerostly v masové demonstrace. Číňané nám u Paracelských ostrovů potápějí lodě, stěžuje si Vietnam. A Japonci pokračují. I když územně na Paracelské ostrovy nárok nemají, z ničeho nic si ostrovy pojmenovali po svém,nové názvy Nansejkodžima, Higašikodžima, Sejhokusejkodžima a dvojice ostrůvků jménem Nantokodžima by se měly objevovat v nových japonských mapách.Podle Tokia pojmenování nových ostrovů nepřekreslí námořní hranice, protože ostrovy byly bez ohledu na název vždy součástí jeho výlučné ekonomické zóny. Díky novým názvům by si však veřejnost mohla ostrovy s Japonskem spojit a v územním sporu podvědomě stranit japonské vládě. Média proto předpovídají, že páteční kroky japonské vlády vyvolají ostrou reakci z Pekingu.

 

 

Lze říci, že současný stav měl předchůdce v roce 1974 v již zmíněné válce Číny a Vietnamu o ostrovy Spratly a Paracel. Čína vědoma si obrovských ložisek ropy a dalších nerostů ne mořském dně začala, vedena heslem "kdo zaváhá nežere". Také proto lze vysvětlit onu call BY7 v seznamu IOTA. Kus pravdy má i Vietnam (a také Taiwan), protože na sporných ostrovech žijí jejich menšiny a lze historicky dokázat, že na některých ostrovech bydlí od dávných časů. A teď ? Babo raď !

 

Čínská lidová republika jakožto ekonomický, vojenský a politický lídr v oblasti využívá největšího počtu vojenských i nevojenských nástrojů k prosazení svých cílů. Bohužel ale dosud jediným skutečně fungujícím nástrojem, který je společný pro všechny aktéry, se stala okupace předtím neokupovaných ostrovů a nastolení suverenity nad nimi. Vzhledem k tomu, že všechny ostrovy jsou již rozděleny mezi jednotlivé účastníky sporu, nedošlo v posledních 15 letech k žádné ozbrojené akci, při které by bylo cílem obsadit doposud neokupované ostrovy. Z toho také vyplývá, že multilaterální jednání zatím nevedla k předsvědčení aktérů konfliktu, aby situaci začali hodnotit jako hru s nenulovým součtem. Různé formy spolupráce nebo kooperace se prozatím podařilo dohodnout pouze na bázi bilaterálních nebo trilaterálních dohod. Zdrojem znepokojení do budoucna může být tvrdší přístup Číny v případě sporných ostrovů. Značí to především v posledních několika letech stoupající počet drobných incidentů a obtěžování. Stejně tak i čínská rétorika nastoupila na tvrdší nótu a nedá se z ní vypozorovat příliš velká vstřícnost.

Světová média mají o čem psát. Větší lodičky potápí lodičky menší a aby nezůstalo pouze při potápění, občas po sobě i stříkají vodními děly. Inu atraktivní nerosty dokáží (pokud jde o jejich vlastnictví) opravdu věci ! A jak vše dopadne ? Nevím. Zdravým selským rozumem lze dovodit, že zvítězí ten nejsilnější Alfa samec (a také nejmajetnější). Že by Čína ?

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 433698
Měsíc: 9830
Den: 131