Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prachatice

15. 10. 2017

V současnosti prý 7.největší město (skoro 12.000 ob.) na jihu Čech. Rivalita mezi Hradcem Králové a Pardubicemi je v tomto případě "v menším" mezi městy Prachatice a Vimperk. Rozhodující krok byl učiněn v roce 1960, a to utvořením nových okresů. Zvítězilo město Prachatice, což místní komunisté (v čele obce) slavili alkoholem dosti dlouhou dobu.

Městu pomohl i král Václav IV., který mu udělil i právo prodeje soli dovážené po cestě s názvem "Zlatá stezka" ze Salzburgu.

Říká se, že když Jan Žižka z Trocnova dobýval katolické Prachatice, nechal nahnat katolíky do místního kostela Sv.Jakuba, který nechal zapálit. Dodnes průvodci ukazují turistům zohýbané mříže zoufalců, kteří se snažili z kostela dostat. Nepodařilo se.

kostel_sv._jakuba_v_prachaticich.jpg

Já jsem se do Prachatic (dále jen PT) přistěhoval s matkou a mladším bratrem v roce 1950. Matka zde měla rodiče a v PT chodila do školy. Můj první dojem ze školy ve Vodňanské ulici byl ten, že jsem mezi Němci. Již jen více než polovina jmen spolužáků: Hopfinger, Tischler,Kassl,Heinzl,Munjak,Millisdampfer,Jungbauer,Perner,Kölbl atd. Česká jména byla v menšině. Postupem času německé rodiny odcházely do NSR, ze spolužáků jich zůstalo velice málo.

V roce 1955 jsem začal navštěvovat 11-ti letku, tedy dnes opět gymnázium. Nádhernou budovu postavenou začátkem XX.století.

pt.jpg

Tehdejší raritou byl starosta, jmenoval se Václav Pícha, úplně červený nos byl znamením značného požívání alkoholu. Když byl namazaný, nechal se na Sv.Martina přivézt na bílém koni, samozřejmě musel být podpírán. Ve městě byl jako "kluk z lidu" oblíben. Na jednom předvolebním shromáždění v městském divadle byl představen kandidát do Národního shromáždění, tehdejší ministr spravedlnosti. Optal se občanstva, co by se mělo ve městě změnit. Ihned se přihlásila porodní asistentka Klára Šalamounová:.. aby náš starosta přestal chlastat...obrovské ticho, to Václava Píchu vůbec nerozhodilo a Kláře sdělil: jó matko, když je žížeň, tak se muší holt pít, víme ? Z nudné sešlosti se stala sranda. Vendu opět zvolili do čela města, byl přece jedním z nich...

Blížil se den mého odchodu z vojny. Slíbil jsem tedy Svazarmu v PT, že si udělám koncesi. Tím jsem vstoupil do povědomí obyvatel města jako ten hajzl, který jim ruší televizi. V roce 1969 jsem při misi Apollo těsně unikl lynčování-hi.

Ideální k hobby byla rozhledna nad městem v ďolíku "Libín" ve výši 1091 m.

stazeny-soubor--1-.jpg 

Nezapomenutelná byla naše expedice s OK3BG(Tibor, měl zákaz vysílání), Jirkou, OK1APG a Rudou, OK1AMR. Poprvé jsem se zúčastnil první telegrafické PARTY, chodilo to výborně.

Nezapomenutelný občan PT byl můj pozdější kamarád Jeník Kubíček (1936),zvaný Buddha.

  • Přivezl do PT první desky s Rock and Rollem,
  • natočil kovbojku "Dobdrodružství na ranči Sierra Romadura", rančem byla vila "Herma za městem" kde se 7 tetami a bohatým Turkem všichni bydleli,
  • vrcholem byl film "Výbuch atomové bomby na husinecké přehradě" On scénárista,režisér,kameraman + 7 asistentů, kteří nakradli po školách 1 kg sodíku (Na). Sodík se nesnáší s vodou. Na kajaku jeden asistent přepravil v uzavřeném obalu Na. Obal propouštěl vodu pomalu. Po cca 10-ti minutách došlo k výbuchu s asi 10 m sloupem vody. Pecka ! Rybáři s děsem v očích zdrhali od vody, aby pak Jeníka honili až do večera.
  • V srpnu 1968 vešel do tábora Rusáků za městem s totoaparátem Exacta. Nebyl kontrolován, protože tam chodili na vodku a přátelit se soudruzi z města. Jeník chodil a mačkal spoušť. Za chvilku ho zastavil soldat: Pajďom špion ! Byl vyslýchán celou noc, vyslýchající nemohli pochopit, jak to snímal bez filmu. Volali soudruhům do města. Jak se jmenuje ? Jan Kubíček. Jó ten, toho pusťte, to je místní pošuk.Jeník se vrátil jako hrdina !
  • Od r.1971-1975 jsme spolu prožili nezapomenutelné roky v místní fabrice ZVVZ. A já se stěhoval do Třeboně.

Po roce 1990 nastává ve městě ohromný modernizační boom. Mění se k lepšímu vše​ a já s potěšením sleduji, jak rostou Prachatice do další krásy.

800px-prachatice_1.jpgradnice s divadlem

stazeny-soubor--3-.jpg

jedno z více koupališť

stazeny-soubor.jpg

Skalka, odkud dobýval město Jan Žižka

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2020 >>

Statistiky

Online: 11
Celkem: 494660
Měsíc: 10950
Den: 389