Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svobodná republika Liberland

3. 5. 2015

 

 

Jugoslávská válka v 90-tých létech XX.století , ale zejména územní spory o příhraniční území mezi Srbskem a Chorvatskem způsobily mnoho byly sporných otázek, které ani jedna ze stran doposud nevyřešila.  Republika Liberland byla vyhlášena na největší z těchto parcel, která je známá jako Gornja SIGA dne 13.4.2015 Čechem Vítem Jedličkou (zatím se neví zda jde o potomka Járy da Cimrmana), který se prohlásil za prezidenta a označil území za Terra nullius - zemi nikoho. Podle mezinárodního práva by mělo jít o teritorium, které nikdy nebylo součástí suverénního státu, respektive území, jehož se suverénní stát vzdal.

Jde o oblast velkou cca 7 km2 pokrytou bažinami a lesy. Přístupová cesta je ve velmi špatném stavu a prezident doporučuje dopravu do země výhradně lodí. Blízký Dunaj je mezinárodní cestou s volným přístupem k Černému moři.

Samozřejmě, že vyhlášení nového "státu" se stalo sólokaprem pro média, nehledě k tomu, že prezident Jedlička zřejmě unáhleně pozval na 1.května 2015 prezidenty 125 států k oficiální návštěvě nové země. Zatím není známo, zda se někdo dostavil, víme jedno, že jedinečnou příležitost nevyužil současný prezident ČR.

Dále se ví, že prezident Jedlička stačil naštvat nejen oficiální úřady Srbska a Chorvatska, ale i část místních občanů. Osobně se tomu divím, protože tato svého druhu úžasná rarita by mohla výrazným způsobem zvýšit obchodní ruch ve všech přilehlých oblastech. Vždyť Liberland je 3. nejmenší stát v Evropě. Zaostává Monako a Vatikán !

mct5b15c8_liberland.jpg

Kdo je první prezident ?

vit_jedlicka_-_portret.jpg

Jak již bylo výše uvedeno jmenuje se Vít Jedlička (1983) pochází z Hradce Králové, byl dříve členem ODS. Zpracoval již Ústavu státu (zatím pouze v anglickém jazyce), vytvořil webové stránky státu : https://liberland.org/cz/main/ , zde se můžete nejen registrovat, ale též požádat o občanství. Můžete novému státu i přispět finančním darem (možno použít i bitcoin):

Číslo účtu: 2800402875 / 2010
IBAN: CZ9820100000002800402875
BIC / SWIFT: FIOBCZPPXX
Název banky: Fio banka, a.s.
Adresa banky: Millennium Plaza, V Celnici 10, 117 21 Praha 1

Osobně přeji novému státu mnoho úspěchů. Každý nový subjekt to má těžké. V daném případě není známo, že by se nacházela v Liberlandu ropa, uran, či jiné strategické suroviny. Nemá potřebnou infrastrukturu. Nemá ubytovací prostory. Dle domorodců je tam jediné místo k dočasnému ubytování:

116477284_th.jpg

Jak patrno z obrázku nedosahuje kvalit hotelu Burj al Arab v Dubaji. Konkurence tedy prozatím obavy mít nemusí.

Ale ?

Mohou nastat různé roztodivné události. Ku příkladu Liberland uznají USA. Pokud k tomu dojde bude následovat Rusko a další velmoci. I nastane doslova rvačka o přízeň. Prezident Jedlička to má vymyšlené dobře. Fandím mu.

A to si představte tu bombu až Liberland dostane v Ženevě přidělen prefix, který umožní radioamatérům vysílat z new one. Amerikáni mají svých teritorií dost. Martti Laine již by měl být v pohotovosti. Osobně ale spíše věřím Slávkovi, OK1TN, má to nejen do HK, ale i do případné NEW ONE blízko. A budu mu držet všechny palce, aby to vyšlo. A i kdyby ne i fantastická a ve světě ojedinělá rarita se počítá. Měli vůbec Češi někdy takovou možnost ?

A nakonec ještě nezbytné údaje :

Motto Žít a nechat žít
Poloha 45° 46′ N, 18° 52′ E
Rozloha 7 km²
Státní zřízení Ústavní republika s prvky přímé demokracie
Úřední jazyky Čeština, angličtina
Prezident Vít Jedlička
Ústava Ústava Svobodné republiky Liberland
Zákony Zákony Svobodné republiky Liberland

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


HF Propagation


select language


Visitors
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2020 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 509042
Měsíc: 8456
Den: 287