Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z Třeboně za DX-y

19. 4. 2017

Jmenuje se Vláďa Lepša, známe se 42 roků a tak jsem tohoto skromného mládence požádal o pár informací, protože jsem si v něčem z jeho radioamatérského života nebyl jistý.

Bydlí v Třeboni, což je pro radioamatéra ideální QTH. Absolutní rovina s množstvím úžasných rybníků, postavených ve středověku Jakubem Krčínem z Jelčan. Když přijíždíte do Třeboně, začínáte se "kochat" kousíček za Veselím nad Lužnicí, kde máte po pravé straně ohromný Horusický rybník. Následuje ves s neuvěřitelným jménem Frahelž (doteď nevím kdo takové jméno vymyslel) a jsme již kousek od Třeboně, vlevo největší rybník v ČR zvaný Rožmberk a hned vpravo Kaňov. Po Pražské ulici se dostáváme do kouzelného městečka a čtvrti Daskabát, vlevo je ulice U Cihelny, kde si nemůžete nevšimnout 3-el. Yaggi, která je dominantou rodinného domku, kde bydlí Vláďa s rodinou. Je o čtyři roky starší než já, a také s telegrafií začal dříve, jako branec. Oba jsme měli to štěstí, že jsme základní vojenskou službu prožili ve společnosti telegrafie.

Vláďa se po návratu z vojny věnoval své strojírenské profesi a do radioklubu OK1KKI (QTH-Jindřichův Hradec) byl pozván náhodně kolegou z práce. Práce na pásmech jej ihned okouzlila a začal jako SWL, OK1 19885 poslouchat. Psal se rok 1975. Tak jako většina posluchačů, začal uvažovat o koncesi. Od 1.7.1975 začal ihned po půlnoci vysílat, První QSO bylo s DJ3WM. Skromné zařízení RM31 s ant. VS1AA mu samozřejmě nestačilo. Od prosince roku 1975 používal TCVR RT 2 (CW+SSB) s G5RV. To již bylo o něčem jiném. V tomto roce se naše životní cesty potkaly. Já se s rodinou kvůli změně profese, přestěhoval do Třeboně. Někdy na podzim u nás v paneláku, poblíž sanatoria Aurora někdo zvoní. Sympaťák se představuje jako OK1AYN a ihned máme společného jmenovatele. Vzájemně se navštěvujeme, já jsem u Vládi více. Důvod je jednoduchý. Ve stavbě antén byl vždy o míle přede mnou. Mám G5RV byť ve spojení s 500 W a FTDX500 byla ničím proti monstróznímu trojčeti HB9CV ! A Vláďa to spustil "na plné pecky". Sám mi říkal, že teprve HB9CV mu otevřela nový svět, kdy slyšel stanice, o kterých v DX-zpravodajstvích pouze slyšel, či četl. DX-y mu začaly přibývat. 200-stá zem DXCC byla FW/Y31XO v únoru roku 1992.

Zde trochu odbočím. Ideální rovina okolo Třeboně má jedinou nevýhodu: je to v době, kdy se přes toto území valí "české hurikány" - a to je síla. Ani Hb-éčka to nevydržela.

Já jsem v Třeboni pobýval od poloviny roku 1975 do března 1981. XYL je z Prahy a naskytla se nám příležitost výhodného zaměstnání v tehdejším gigantu ČKD PRAHA s možností urychleného přidělení bytu. No neberte to ! S dětmi jsme v Třeboni prožili možná jedno z nejkrásnějších období života a Vláďa mi pomáhl se stěhováním. Vím, že se tyto krásné chvíle u rádia nebudou opakovat. Začínám se věnovat úplně jinému podnikovému právu než v třeboňských lázních a uvažuji o zrušení koncese, není čas, ani nálada. QRL je nyní Nr.1.

Na rozdíl od OK1AMU je OK1AYN v plné ráži. Nové "jagyny" a FT 840 již s WARC pásmy, slouží výtečně. Zrovna tak úžasné CONDX na přelomu století. Nezáleží na malém výkonu. OK1AYN s necelými 100 Watty se blíží k 300-té zemi DXCC. To jsme již ve 21.století. Po dlouhém odloučení dvou kamarádů, navštěvuji Třeboň a jsem uchvácen, jak to Vláďovi s QRP, ale s novým zařízením a anténami jde. On byl hlavním faktorem, při mém rozhodování, zda s koncesí "seknout". Byla by to od tebe velká blbost- tenkrát pravil. A měl pravdu.

Díky skype si pravidelně povídáme co je nového, Vláďa mi líčí, jak dlouhé hodiny sedí u rigu a čeká, až se na jeho QRP dostane řada a vzácná expedice ho vezme na vědomí. A že si těch hodin a dnů opravdu poctivě vyseděl. Poznal, že vzácnou expedici nemůže udělat první týden jejího provozu. Ti slabí jdou na řadu až se "big guns" nažerou. Ale to Vláďovi nevadí.

Samozřejmě od třístovky to jde již nahoru pomalu. V současné době má potvrzeno 329 zemí DXCC, z toho 325 CW a 316 SSB. Jeho "černá můra" je pro jiné snadná Americká Samoa. Swain udělal hladce, ale těch hodin, kdy se snažil o QSO s KH8! Příští rok jej čeká Bouvet ! Měl by se podařit, na jih mu to chodí výborně ! A pak ? CE0X,FO/A,FO/C,KH1,KH8,P5,VP8/SG a 3Y/B. Severní Koreu sice "udělal" ale šlo o známého podvodníka Romea Stěpaněnka. Takže nic.

Takže milý Vláďo, doufejme že sluneční minimum nám brzy skončí a ty se svou trpělivostí dokončíš vše, co jsi začal 1.července roku 1975. Bude k tomu třeba i trochu štěstí. Ale štěstí přeje připraveným.

ok1ayn--1-.jpg

ok1ayn.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447290
Měsíc: 3390
Den: 113