Jdi na obsah Jdi na menu
 


DX-CENTURY CLUB

20. 3. 2013

Spolek radioamatérů USA nazvaný ARRL (AMERICAN RADIO RELAY LEAGUE) stál u zrodu diplomu, který se postupem času stal jedním z diplomů mezi radioamatéry nejoblíbenější je jím DXCC.

Většina z nich se ráda pochlubí tímto "kusem papíru" - samozřejmě úhledně zarámovaným ve svém ham shacku. Byla to ARRL, která v roce 1936 představila kritéria, po jejichž splnění bude žadatelům diplom udělován. Již v té době byly vydávány diplomy za práci se všemi kontinenty (WAC-1926), za práci se zeměmi všech 40 zón (WAZ-1934) jednotlivci překonány a bylo jasné, že kritéria náročnosti se musí zvýšit.

Oním geniálním autorem, který návrh připravil byl W1CBD, Clinton B.DE SOTO. Jeho koncepce byla úspěšná a hned po 1 roce byly první diplomy uděleny. Bohužel slibný rozvoj přerušila II.světová válka a k pokračování mohlo dojít včetně modernizace některých kritérií až po skončení válečné vřavy. Stalo se tak dne 15.11.1945 a je možno konstatovat, že tento základ platí "v podstatě" až do dnešních dnů.

Kouzlo diplomu DXCC spatřuji v tom, že tvůrci neskončili u pouhého seznamu politických subjektů s označením "stát".Šli dále, a to je právě ta "jahůdka na vrcholu dortíku", kterou tak mlsně konzumují ti, kteří se DX práci věnují.Spočívá v t.zv. dělení zemí dle LAND AREAS,ISLAND AREAS a SPECIAL AREAS. KH6 ku příkladu není pouhým státem USA, ale má status země DXCC, vzhledem ke své poloze-vzdálenosti od země mateřské, dtto KL7.

S ostrovy pod správou USA se tvůrci diplomu opravdu "vyřádili" (v to nejlepším slova smyslu). Řada pacifických ostrovů a ostrůvků od KH1 po KH0, v Karibiku Navassa,KP1, Desecheo,KP5 či Guantanamo,KG4.

To samé lze říci o britských državách, z nichž asi nejatraktivnější jsou VP8,ostrovům pod správou Francie, FO,FR,FT či FW.Skutečné perly má ve správě Norsko v podobě ostrovů Bouvet a Peter II., oba 3Y, nebo Čína, mající armádu na Pratasu BV9, ale hlavně plno "šutrů v moři" Scarborough Reef,BS7, což je pro DX-many obdobný klenot, jako pro filatelisty Modrý Mauritius. Odpor části radioamatérské populace k BS7 je zbytečný. Pokud jej komise DXCC nezruší, bude platit dále. Ti kdo disponují značnými financemi mají možnost odtud vysílat. Samozřejmě to chce i odvahu a "pytel štěstí" v podobě klidného počasí, aby nebyli vysílající smeteni do rozbouřeného moře.

Zde mírně odbočím a zastavím se u dvou celebrit, které mají pravidla DXCC prostudovány nepochybně lépe, než komise DXCC. Jde o Marttiho, OH2BH a Kana,JA1BK. Právě jejich zásluhou se objevily v seznamu zemí DXCC třeba Chesterfield FK/C, Ducie VP6,či Swain KH8/S. Veleúspěšné expedice, které následovaly svědčí, že šlo od obou pánů nejen o výtečnou kalkulaci, ale i dobrý krok.

I v Evropě máme raritu - mnišskou republiku Athos SV/A. Po několika původních expedicích řeckých i dalších radioamatérů (včetně OH2BH), zde má již delší dobu monopol mnich (monk)Apollo, který si hned tak nepřipustí někoho k tělu. Na jedné straně je rád sponzorován novými rigy, anténami, či tiskem QSL, ale běda pokud mu vleze do "jeho kurníku škodná".

Protiváhu BS7 tvoří v Pacifiku Kingmann Reef,KH5. Zde nejde o pouhé "šutry," ale o trojúhelník "šutrů" v několika místech tak uzoučký, že prý lze přeskočit na druhou stranu-hi. Je zajímavý pohled na web poslední expedice na toto místo, že se mládencům podařilo postavit i trochu rozměrnější stan, který je chránil před eventuálními rozmary počasí.

Ale vraťme se k dalším chuťovkám, třeba Austrálie nabízí 8 ostrovů VK9,VK0. Od těch luxusních jako Norfolk, Cocos,Austral,Lord Howe až po nehostinné typu Mellish,či Willis. Heard je t.č. nejvíce v kurzu, Macquarie je osídlena meteorology. pokud je některý z nich radioamatér, má ve svém volném času o zábavu postaráno. Obyčejně nezvládne pile-up a tak se čeká nějaká pořádná expedice.

To lze říci i jihoafrickém ostrovu Marion, ZS8. Nelze opomenout Jižní Ameriku a odtud Chile-Easter, Juan Fernandéz a San Felix a Brazílii-Fernando de Noronha,St.Peter and Paul Rocks a Martin Vaz.

 Na své peníze si příjde i republika Fiji, pokud vydá povolovací listiny především na Conway Reef či Rotumu.

To byly ostrovy. Pokud jde o ineligible areas (nezpůsobilé), napadá mne v prvé řadě zatím neuznané Kosovo, Z6. Má smůlu, trumf v ruce drží OSN.A víme, že rada bezpečnosti zejména zásluhou Číny a Ruska při hlasování sdělí bohužel NO ! Ze zrušených rarit jsem si vzpomenul, že v době mých začátků v éteru v prvé polovině 60-tých let, bylo DX perlou  Rio de Oro (nynější Západní Sahara S0), tehdy pod španělskou správou. Nebo indická(tehdy portugalská Goa.

Ale vraťme se k diplomu DXCC. Má plno dílčích diplomů zejména: 5 Band DXCC,DXCC Honor Roll,Challenge,QRP, Satelit,či diplomy-nálepky za jednotlivá pásma, druhy provozu atd. Základem je požadovaných 100 zemí dle seznamu t.č. 340 zemí DXCC. Dále jsou vydávány nálepky po 50-ti zemích (do 250),po 25 (do 300).Nad 300 zemí se vydává nálepka za každých 5 zemí.

Žádosti včetně QSL, či LOTW(Logbook of the world-neboli digitální výstup) ověřují certifikovaní zástupci na t.zv. CHECK POINT (u nás OK1MP). Jednotlivé expedice zašlou po ukončení své činnosti požadované dokumenty a ARRL jim poté vydá-nevydá akreditaci. Pokud expedice akreditaci nezíská, jejich QSL nejsou pro účely diplomu DXCC uznány. Závěrem mi nezbývá, než popřát všem čtenářům mnoho štěsí v "lovu" nových zemí.

 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3378
Den: 126