Jdi na obsah Jdi na menu
 


DIG stárne, stárne, stárne..

V rundě dne 23.3.2017 byli oznámeni čtyři SK:

DIG  505   DK5DS    23.1.2017  ve věku 82 let

DIG 2631   DG3YE     7.2.2017   ve věku  89 let

DIG 3030   DL5SAD     6.2.2017   ve věku  80 let

DIG 5945   OK1HX     17.3.2017 ve věku 85 let 

Bohužel, kvapem vymírá celá jedna generace starých radioamatérů a noví nepřibývají.

73/77 Zdeněk

Tak začíná oznámení předsedy OK-DIG sekce, Zdeňka Říhy, OK1AR. Použiji věty tetičky Otíka z filmu "Vesničko má středisková" : Má pravdu předseda.
Horší je to, že bohužel jde o celosvětový trend zejména v civilizovaných zemích, kde nabídka "lákadel" pro mladou generaci je mamutí a opravdu je z čeho vybírat. ... Proč bych kupoval drahé vysílací zařízení a stavěl anténní systémy, když se dovolám lidem buď obyčejným mobilem, či jeho sofistikovanějšími verzemi. Konec konců mám ještě skype a ten to vyřeší k mé absolutní spokojenosti.... Naše hobby je krásné, ale nerad to konstatuji - pouze pro generaci, která se k němu dostala před mnoha roky. Je to vidět i na klubu DIG, který byl založen v říjnu roku 1969 a považte, že oslaví tento rok své 48. narozeniny. Založila ho nadšená generace mladých DL radioamatérů na protest proti křupanskému jednání prezidenta CHC, K6BX, Cliffa Evanse. A klub rychle člensky rostl, oslovil zahraničí, zejména nejbližší sousedy: PA,OE a OK. Pokud těm nejmladším bylo tenkrát 25 let (již se museli zajímat o diplomy), mám na mysli mazáky DL8JS,DJ8CR, DJ8VC, DL2JB,DK5JI a další - ti letos dosáhnou věku okolo 73 roků ! To nemluvím o prvním sekretáři DIG, Eberhardovi Warnecke, DJ8OT, který byl o trochu starší- dejme tomu o deset roků. On to byl, který dal DIG směr, ducha a s pomocí pár kamarádů i program. Správně oslovili tehdejší DX-star : DL9KP,DL9XN,DL1PM,DL3RK,DJ1XP, kterým nabídli členství v klubu a pro reprezentaci i místo ve vedení.
Podíváte-li se na starší QSL členů ze 70-tých let - vidíte na přední straně, že DIG kooperoval s AHC, což byla v té době elitní špička diplomových klubů. Víme o něm dnes ? K tomu telegrafický TOPS, či ISSB (ten z atraktivním diplomovým programem). U těchto klubů vždy záleží na pár lidech (někdy jednom-viz OK), kteří klub drží. Pokud tito lidé přestanou pro klub pracovat (z různých důvodů), klub pomalu začne odumírat. Nepíši to prvně, ale při klubových setkáních vždy s podivem konstatujeme, že stárneme (i když si to nechceme připustit). Samozřejmě tento trend má a musí mít výjimky. Příkladem je místopředsedkyně DIG Marion, DF4UM. Jednak je to proto, že byla od útlého mládí ovlivňována svou Matkou, Elfi, DF3TE a již okolo 15-ti let získala koncesi, uměla telegrafii a brzy dosahovala výtečných výsledků v závodech. Není divu, že její dvě děti Ulla,DE9ULA a Léon,DO8LEO - vidíc svůj vzor jsou onou potřebnou mladou krví v DIG. K tomu připočteme dědečka Wernera, DH1PAL, sekretáře klubu. Před 11-ti roky na setkání v Gülsu jsem viděl budoucí členy klubu, jako malé děti, kde při večerním hamfestu dováděla Ulla s Míšou - vnukem OK1AR. Na videu Zdeňka si hrají společně v době hodně po půlnoci-hi.


Bohužel rodina DF4UM je zdá se v DIG jediná. U nás se o něco podobného pokusil OK1AR s vnuky Míšou a Kačenkou, bohužel jsem se dozvěděl, že ani jeden z nich ve stopách svých prarodičů a rodičů nebude (asi) pokračovat.

 

Jsou to nedobré zprávy, ale jde o realitu. Stačí dostat novou členskou listinu, kde má seznam silent keys již 12 stránek, popsaných drobným písmem a seznam se rozšiřuje. Noví členové DIG zdaleka zůstávají svým počtem za SK.

 

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 433698
Měsíc: 9830
Den: 131