Jdi na obsah Jdi na menu
 


OK1FHI a DIG TROPHY 1000

13. 10. 2016


Hlavní zásluhu na mém členství v DIG má dlouholetý kamarád ještě z OL kariéry Zdeněk OK1DOY (DIG:5357). Kolem roku 2000 mě poslal, v té době ještě poštou, oskenovaný článek Radioamatérské diplomy a DIG od OK1AR, který vyšel v holickém sborníku 1993. Jelikož jsem byl dost aktivní, tak jsem si řekl, že bych mohl mé snažení a velkou kupu pěkných qsl lístků nějakým způsobem zúročit.
 
Pro získání členství v DIG je nutné splnit několik podmínek, mimo jiné: vlastnit minimálně 25 diplomů (mimo diplomů za umístění v závodech), z tohoto počtu musí být minimálně 3 diplomy vydány DIG. Nějaké diplomy jsem již vlastnil např. celou kolekci diplomů Českého radioklubu (S6S,P75P,ČS-DX,100-ČS), z klubu TFC, od kolegů z OM atd. V říjnu 2002 jsem si nechal od DJ8OT zaslat informační materiály, které obsahovaly všechny dostupné informace k přijetí do DIG, včetně členské listiny, různých formulářů atd.
 
V té době se ještě vůbec nevydávaly diplomy v elektronické formě PDF či JPG, natož aby byly zdarma. Proto bylo nutné vybrat požadované qsl lístky, vypsat GCR, nechat potvrdit od českolipských kolegů či mého otce ex OK1VPE a poslat žádosti jednotlivým managerům s požadovaným obnosem. Kolem roku 2000 byl kurz valut o dost nevýhodnější než je dnes, např. 1USD za 40Kč, a tak to nebyl zrovna levný "kauf"  .

 
Velmi doporučuji si vést evidenci udělaných qso a potvrzených qsl v elektronické formě, v dnešní době není problém si vybrat logovací deník a z něho požadovaná qso exportovat třeba ve formátu CSV, který lze jednodušše otevřít v Excelu či Calc v LibreOffice. Já v roce 1998, co jsem si pořídil první PC, tak jsem co nejdříve si přepsal všechny spojení z ručně psaných deníku nejdříve do Deníku ZSV, později do LogPlus od KD7P. Pro závody jsem používal TRLog od N6TR nyní TR4W. V té době byl k dispozici i program DIG-Mitgliedsliste od Coca DG8FAY SK, pracující pod systémem DOS, kde bylo možno zapisovat všechny údaje z qsl lístků od jednotlivých členů DIG a dále generovat seznamy stanic pro diplomy a plakety DIG.
 
Než jsem se ale rozhodl žádat o diplomy, bylo nutné mít dostatečnou sbírku qsl lístků. V té době jsem byl dost aktivní ve všech možných národních či mezinárodních závodech různé náročnosti, také jsem mohl zužitkovat své qsl z dob mé OL činnosti (1983-85) či z dvou výletů do Palestiny E41 a E4 (1999-2000). Je ale velkou pravdou, že morálka v posílání lístků přes bureau byla na o hodně lepší úrovni než je dnes.
 
Ještě bych rád upřesnil, že jsem se snažil, pokud to bylo možné, splnit všechny diplomy DIG pouze CW provozem, za tento mód se vydává doplňující známka - sticker.
 
Jako první ze série DIG diplomů jsem žádal manažera DJ4WK o DIG-77 a TMA-Two Modes Award najednou, aby jsem ušetřil na poštovném. Diplom DIG-77 patří k těm lehčím, nebyl problém dát do kupy qsl od 77 členů DIG, z minimálně 7 zemí DXCC a a ještě bylo třeba zajistit, aby z jedné země bylo maximálně 49 qsl. Těch 49 stanic je jasné, že je použiji z DL či OK. U diplomu TMA je nutné dosáhnout 50 stanic CW a 50 stanic SSB provozem ze stejných zemí DXCC na všech 6 kontinentech. Také zde nebyl problém vybrat  požadované qsl lístky a diplomy byly vydány v září 2003. Do konce roku 2003 jsem ještě získal diplom DIG 30, vydávaný u příležitosti 30.výročí založení DIG (pro tento diplom není třeba GCR, pouze výpis z deníku) a také IAPA (International Airport Award) za potvrzená spojení z 50-ti měst které mají letiště pro mezinárodní lety. Je nutné mít potvrzeny všechny kontinenty a ze země žadatele je možné použít pouze jedno město. V dnešní době není problém na internetu sehnat požadovaný seznam měst během mžiku a pár kliknutí myší, ale v té době jsem byl moc rád, že mě Jarda OK1DCE poskytnul 60.stránkovou oskenovanou kopii, podle které jsem mohl vybrat požadovaná města.
Pamětníci si jistě vzpomenou, že v té době teprve ADSL začínalo a většina z nás byla připojena k internetu pomoci tzv. vytáčeného připojení dial-up, kde cena ve špicce byla kolem 50Kč/hod a ve večerních a nočních hodinách "pouze" za cca 15Kč/hod.
Na začátku roku 2004 jsem získal DIG-CEPT-Diplom za 77 stanic, pracujících s koncesí CEPT alespoň ze 7 zemí a EU-PX-A (European Prefixes Award) za více než 100 různých evropských prefixů dle podmínek WPX a WAE/DXCC. Doplňující známky se vydávají za každých dalších 50 prefixů. Zde doporučuji nasbírat a zažádat o co nejvíce doplňujících známek najednou, lze ušetřit za poštovné a po delší době třeba už zapomenete, kolik že to vlastně doplňujících známek máte. Ale pro získání DIG-Trophy 1000 postačí základní diplom za 100 prefixů.
V únoru jsem poslal moji žádost o členství na ústředí DIG do DL a od března 2004 jsem získal vstupní certifikát se členským číslem 6024.
 
Par tipu pro některé DIG diplomy:
 
Pro diplom Germany je třeba získat mimo jiné i qsl od stanic z hansovních měst Hamburg a Bremen/Bremerhaven. Tyto města musí být na qsl vytištěna. Při prohlídce své sbírky jistě narazíte, že Vám bude pár spojení z těchto měst chybět. Jak zjistit která stanice sídlí přímo v těchto městech? Pokud máte účet na QRZ.COM není problém najít požadované informace. Po přihlášení zadáte do políčka Enter Query... např. Bremen a v roletce vedle vyberete by Name/Addr a pak Search. Vyjede Vám seznam stanic, kteří mají Bremen v adrese (pozor, jsou tam i stanice jiné než z DL). Pak už je možné si stanice vybrat, prohlédnout jejich informace, zjistit jejich e-mail a požádat o sked.
 
Pro nejvyšší trofej DIG-Trophy 1000 je třeba získat též minimálně 3 diplomy provozem na VKV pásmech. Jaké si vyberete, záleží na VHF vybavenosti vašeho HAM shacku či portable/mobile stanoviště. Pokud jezdíte závodit na kopce či máte od krbu solidně hw vybavenou (osobně myslím že 100W a třeba F9FT postačuje) stanici nebude velký problém udělat požadované, ale za pár víkendů to určitě nebude. 
Jako základ je potřeba udělat W-DIG-M za minimálně 100 členů DIG (budete stejně potřebovat získat minimálně 250 bodů pro VKV plaketu). Tyto potřebná qso lze získat na setkání DIG, kde se konají DIG VKV rundy, popřípadě v květnové DIG Qso party.
Já si jako druhý vybral diplom EU-PX-A. Zde je třeba získat minimálně 100 evropských prefixů, a to myslím při pravidelné účasti ve VKV PA, různých subregionálech atd lze nasbírat za pár sezón. 
Jako třetí jsem žádal o Familia Award. I mezi DIG komunitou je docela hodně radioamatérských rodin. Zde bude ale třeba navštívit minimálně jedno setkání DIG, kde lze požadovaná spojení navázat. Přeci jenom v našich končinách dát dohromady minimálně 50 rodinných dvojic nebude vůbec jednoduché. 
Dále je možné se pokusit získat DIG-Diplom ZODIAK 270, který jako jediný se vydává za provoz na 144/432MHz. Je to dlouhodobý diplom, v každém období jednotlivých zvěrokruhů je třeba splnit podmínku 50 bodů za normální spojení CW/SSB mimo závody (není možno použít qso ani z našich Provozních aktivů, Moon contestu atd). A zde bude asi ten problém, jelikož mimo závody zejí VHF pásma většinou prázdnotou, pokud se nevyskytnou dobré tropo podmínky či nějaká ta sporadická vrstva ES. Jestli se počítají i digi spojení pomocí WSJT přes MS či EME bohužel nevím, v podmínkách je uveden provoz A1A a J3E. Jestli jsou platná i spojení pomocí radioamatérských družic, též nevím, ale jistě dotaz na vydavatele vše vyřeší. Tento ZODIAK 270 diplom může být alternativou k Actio 40 pro vydání DIG Trophy 1000. Takže buď Zodiak 270 anebo Actio 40 z pásma 40m. 
Možná by za pokus stálo splnit na VKV diplom DIG-30, kde je třeba navázat alespoň 30 DIG členů, ale s podmínkou, že v každém velkém WW lokátoru (JO70, JN79, JO60 atd) budou maximálně 3 stanice, tzn. alespoň 10 velkých WWL. 
Pokud máte dobré vybavení, tak by asi pro Vás nemusel být problém navázat spojení alespoň se 40. DL městy s počtem obyvatel nad 100.000 do diplomu WGLC. 
Popřípadě se můžete pokusit na VKV o DIG Euro-Diplom, zde je třeba navázat 77qso s minimálně 5. zakládajícími státy, kde se začalo platit Eurem (ON,DL,OH,F,SV,I,EI,LX,PA,OE,CT,EA). Spojení s hlavními městy zde uvedených států platí dvojnásobně.

Poznámka OK1AMU: Zbývá dodat, že Radek dostal v listopadu 2015 od manažérky TROPHY 1000 - DF4UM, Marion "psaníčko", kde se mu oznamuje, že trofej může převzít na nejbližším DIG (DSW) setkání. Pro Radka by to mělo být v Podbořanech v červnu roku 2017. Je to dlouhá doba, ale takové jsou podmínky vedení DIG. OK1FHI se stal 12. v pořadí mezi OK stanicemi.


  
 


 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


HF Propagation


select language


Visitors
Archiv

Kalendář
<< březen / 2021 >>

Statistiky

Online: 3
Celkem: 544757
Měsíc: 7337
Den: 184