Jdi na obsah Jdi na menu
 


W-DIG-M

17. 8. 2011

 

 

W-DIG-M, nekonečný lov 

Zřejmě nejhezčí diplom DIG je IAPA, vydávaný za QSO s padesáti letišti na všech kontinentech, ale pro mne má největší kouzlo onen (v názvu článku uvedený) diplom za spojení s členy DIG. Svým způsobem je nekonečný. Platí do něj jednak QSO z již zemřelými členy klubu, dále QSO s DIG, kteří vysílají odkudkoli na světě, třeba pod jinou značkou. Podmínka je, že na QSL musí být DIG jasně identifikovatelný. Další kouzlo na této diplomové práci je, že se zde uplatní žadatelé s QSO za telegrafická nebo VKV spojení, ocenění speciální nálepkou- stickerem. Tyto nálepky se vydávají i za spojení s více než 100 členy DIG až po nálepku s číslem 2000. Zvážíme-li počet členů klubu (z nichž mnozí již nejsou aktivní)- je pořád na čem pracovat. Jednak při práci na plaketách, dále na malé a posléze oné nejvyšší trofeji DIG. Někdo říká, že největší fušku mu dalo právě získat oněch 1000 členů DIG, jiný zase dlouze pracuje na telegrafických či VKV spojeních. 

Protože členové klubu „nesedí za pecí“ ale jsou mnohdy členy týmů význačných expedic (ve VP8ORK šlo třeba o Nodira EY8MM), či v rámci služební nebo jiné aktivity (dovolená) se ozývají z celého světa. Známí cestovatelé, ku příkladu Nigel, G3TXF nám poskytuje možnosti navázat opravdu exotická QSO. Už jen to, že navštívil cca 150 zemí DXCC (z nichž převážně vysílal) dává možnost získat unikátní základní diplom DXCC pouze za QSO s ním-hi. Jeho aktivita je úžasná, jeho nejbližší let je plánován na vzácný Pitcairn, odkud se má ozvat jako VP6T počátkem roku 2012. Není sám, Franz DJ9ZB, účastník mnoha expedic (namátkou Kure, Midway) se ozve rovněž v roce 2012 z Malpela! Baldur DJ6SI je zase specialista na Afriku. Stojí za to sledovat informace o plánovaných expedicích s tím, že budeme hledat DIG členy, pomohou nám i logy takových expedic, kde u mnohých víme, se kterým členem expedice máme ono QSO. 

V galerii DIG na tomto webu můžete vidět, odkud všude se ozývají DIG (XU,YA,YJ,BY,8P,YN,DU-namátkou mimo EU). Díky diplomu CEPT máme zejména od června do září běžného roku, široké možnosti pracovat i z mnoha členy z žádanějších EU zemí (SV5,SV9,C3,HV,TA1,YU8,OH0). Chce to trpělivost a čas. Mou výhodou je, že tyto členy vyhledávám od roku 1969. Pomáhají mi k tomu účasti v každoročních DIG-PARTY (což je opravdu pastva zejména nových členů klubu), účast na setkáních DIG a DSW (DOK-burzy), dokonce i ve Strojeticích druhou sobotu v září lze natrefit na vzácnou call, kterou běžně vůbec neuslyšíte (OK1MTN). 

Účastníci zejména březnové DIG-SSB-PARTY mohou zaznamenat kuriozitu v pravidelné účasti starého pána Karl-Heinze, DL9XW – také 2.předsedy DIG, který ve věku přes 90 let pečlivě „vyzobává“ nové členy. Má jich přes 4500 !!! Jde o famózní číslo, napovídající, že pracoval prakticky s každým alespoň trochu aktivním členem klubu. Druhý v pořadí UX2MM vlastní 3200 QSL od DIG. Na třetím místě je první žena-Elfi DF3TE-3000 členů, její dcera Marion DF4UM má 2000 DIG. První člen DIG z bývalého OK, bohužel již zemřelý Harry-ex OK3EA(nw OM3EA) pracoval též s 3000 DIG. K číslu 2600 došli Zdeněk OK1AR a Vilo OM3MB. Nejlepším posluchačem je DE0PYA- 2400 DIG. Tolik malá statistika, kterou jsem volil úmyslně jako případnou motivaci pro čtenáře a potažmo lovce DIG. 

Samozřejmě výživné (v terminologii Radka OK1FHI) je účastnit se zejména čtvrtečních SSB rund. Je sice pravdou, že časy, kdy bývalý net-control Hans DJ0VZ(+) zvládal v rundě přes 300 stanic, je definitivně pryč, ale ona stovka bývá ve čtvrtky skoro zaručena. Pro mne byla kuriózní návštěva Podbořan s YL, Wernerem,DH1PAL a Elfi DF3TE v únoru 2011, kdy jsem mohl jednak sledovat sekretáře klubu v akci, ale posléze uskutečnit i QSO s DL2JB, prvním diplomovým manažérem DIG, na toto QSO jsem čekal 40 let ! 

Díky účasti v cw- rundě č.100 (rok 1973) mám telegrafické QSO s tehdejším sekretářem DIG – DJ8OT, který se cw skoro nevěnoval. Z OK,s-DIG jsem „přinutil“ ke QSO OK2BQB ! Obdobným způsobem mne dohnal (v době, kdy jsem chtěl s koncesí praštit (kvůli QRL), Pepa OK1FED na 144 Mhz, který finalizoval v polovině devadesátých let práci na DIG 1000 Trophy. Samozřejmě nezapomenutelná byla naše VKV expedice s Bedou, OK1DOZ k Aši. Svým způsobem šlo o mou osobní odvahu vylézat pět dnů po kývajících se žebřících na pracoviště (30 metrů vysoko) v budníku (bývalá armádní vidová hláska) OK1KCH. A to nám Jirka, OK1MO říkal, že členové chebské kolektivky to slézali i ve stavu alkoholického opojení-hi (všichni prý přežili)!

V nejnovější členské listině č.44/2012 je na str.64 uvedena poznámka manažéra diplomu DH1PAL: žadatelé o doplňkové nálepky - řaďte členy dle členských čísel vzestupně a připojte ve stejném řazení dřívější žádosti ! Jen tak lze prověřit správnost uvedených údajů. Vzhledem k tomu, že si vedu elektronický log od 1.1.2000, znamená to (jako to provádí t.č. OK1AR) generovat všechna předchozí QSO do elektronické podoby-uf-uf ! 

Z výše uvedeného je vidět, že práce na nálepkách 200-2000 u W-DIG-M je i zábavná a svým způsobem nekonečná- zkrátka infinite. Případným lovcům přeji mnoho zdaru, zábavy a zejména potěšení z mnoha nových DIG-QSL.

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červenec / 2020 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 493532
Měsíc: 10893
Den: 387