Jdi na obsah Jdi na menu
 


Začalo to v r.1967

Navazuji na článek na tomto webu z 9.3.2009 "Z historie DIG" . Protože od zveřejnění článku uběhlo již 10 let a rok 2019 je pro klub jubilejní,dojde k oslavě neuvěřitelných 50-ti roků existence. (DIG byl založen 10.října r.1969 z městě Kempen v NSR).

Konec let šedesátých lze pro radioamatéry charakterizovat jako čilé klubové období. V mezinárodních klubech se sdružovali radioamatéři celého světa. Hlavním důvodem byla výměna informací v oborech, které nás zajímaly. Jedním z oborů byla i diplomová aktivita členů. Šlo o diplomy radioamatérské, které oceňovaly činnost jednotlivců v éteru. Diplom mohl obdržet ten, který navázal spojení se všemi světadíly (diplom WAC), ten, který se domluvil se všemi zónami ITU (P-75-P), nebo ten, který navázal spojení se všemi státy USA (WAS). Výběr byl neobyčejně široký a každý měl možnost vybrat si takový klub, který byl nejblíže jeho zájmům.

Diplomové kluby byly elitní, zejména finský AHC (AWARD HUNTERS CLUB), nebo pro širokou oblast zájemců (CHC) či diplomy k ničemu jako RCC, kde stačilo při spojení doslova "prokecat" delší dobu, již si nepamatuji o kolik minut šlo, 30, nebo 45 minut ?

Nejznámější, americký CHC sdružoval tisíce zájemců o radioamatérské diplomy po celém světě. Měl své odbočky třeba i podle profesí (samozřejmě i ty vydávaly diplomy - např. za QSO-QSL s x-počtem lékařů). Všemu šéfoval mocný boss Cliff Evans, K6BX z Kalifornie.

Lze říci, že jedna z nejaktivnějších odboček (Chapter) byla ta v NSR (Německá spolková republika) - Chapter Nr.10. U Němců jsme zvyklí na přesnost, pořádek a kvalitu. Tak pracovala i tato odbočka, která se jaksi znelíbila K6BX. Považte, měli hezčí diplomy než boss a laciné . Boss se rozhodl jednat. V r.1967 ohlásil návštěvu Evropy a mezi prvními navštívenými byla Chapter 10. K setkání došlo ve Frankfurtu n/M. U DL operátorů známe jejich jazykovou vybavenost a tak tomu bylo i s vybranou delegací, angličtinu ovládali všichni výborně. Leč boss si umínil, že jim stěží rozumí, je bývalý válečný pilot bombardéru, který bojoval proti Hitlerovi a své hostitele nazval "malými Hitlery", sbalil fidlátka o odletěl na revizi poboček dále. Šlo o hrubou neomalenost a není divu, že to vše brala Chapter 10 jako obrovskou urážku. Nejednali však s horkou hlavou. Sestavili memorandum, kde bossovi nastínili, jak hodlají dále pokračovat. K6BX si dal načas a po roce (!) jim na jedné stránce sdělil, že Chapter 10 ruší !

Bylo jasné, že musí nastat reakce. Dne 10.10.1969 se sešla skupina těch průkopníků, kteří založili DIG. Předsedou klubu byl zvolen Paul Kleinholz, DL9KP. Měl jsem štěstí, že jsme se setkávali často na pásmech a psali si. V prosinci 1969 mi napsal, že v NSR založili klub zájemců o diplomy. Ví, že mám stejný zájem, nechtěl bych být jejím členem ? Vstupní poplatek 5 DM uhradí za OK1AMU. Samozřejmě, že jsem řekl ANO ! Členy od nás již byli: OK3EA, MUDr.Harry Činčura ze Šamorína a OK2BMS, Miloš Slavík z Jihlavy, oba mi pomohli množstvím cenných rad. Dne 21.3.1970 jsem byl ohlášen v DIG SSB Rundě jako nový člen s číslem 236. Brzy jsem se zúčastňoval nejdříve telegrafických, později ssb-Rund, ale to již je o něčem jiném.

Koncem května t.r. se vydáme na jubilejní 50.setkání DIG v bavorském Adlersbergu, kde jsme v roce 2009 tleskali Luďkovi, OK1DLA, když osobně přebíral DIG 1000 Trophy. Zde jsem se také poprvé osobně seznámil s úžasným člověkem, OM3EE, Petrem Stahlem a jeho XYL Inge. Bohužel osud je nemilosrdný. i Petr je již SK.

Nemám obavy, že se 50. výročí klubu důstojně neoslaví. Němečtí přátelé to vždy zvládli výtečně.

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447158
Měsíc: 3375
Den: 122