Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mají nárok být zemí DXCC ?

24. 1. 2018

Většina subjektů na seznamu DXCC, ale ne všechny, jsou konvenční země. Zároveň mnoho z nich má určitou politickou nebo zeměpisnou odlišnost. Právě o tyto dvě základní odlišnosti bych se chtěl opřít ve své úvaze, které země DXCC jsou horkými kandidáty na vyškrtnutí ze seznamu. Se započítáním Kosova je jich nyní celkem 340, ale mezi nimi jsou unikáty, o kterých se hodně mluví.

Severní Korea - KLDR, P5:

má těch odlišností opravdu moc. O všechny se zasloužila dynastie Kimů, počínaje Kim Ir Senem, který se dostal k moci po skončení války s jižním sousedem, podporovaným USA a vojsky OSN počátkem 50-tých let XX.století. Poslední z vládců Kim Čong Un (kterého si tento web dostatečně všímá) se snaží, seč může, aby překonal v nedemokratických metodách dědu a tatíka. Likviduje i nejbližší příbuzenstvo, nejspíše ze strachu, že by "šel od koryta". Proto je P5 v současné době nejžádanější země mezi radioamatéry. Ovšem trumfy jsou pouze v politické sféře. Pokud se podaří diktátora sesadit, je otázkou času jak tuto zemi ovlivní "velký bratr"- Čína zejména v ekonomickém návratu z děsivé chudoby, zejména na venkově v kladném slova smyslu. O hodně těžší bude problematika léčení vybrakovaných mozků.

Turkmenistán - EZ:

Až do konce roku 2006 ovládal zemi S.A.Nijazov, sám se nazval "Otcem Turkmenů", byl to Turkmenbaši. Prý z pekla Hitler a Stalin se závistí zjišťovali, že mu nesahají ani po kolena. 

Na náměstí v hlavním městě své země nechal postavit svoji zlatou sochu v nadživotní velikosti otáčející se za sluncem.

turkmenistan-002-askabad.jpg

Kromě tohoto kultu osobnosti proslul Turkmenbaši také kontroverzními rozhodnutími. Kromě nepotismu to byly například nápad nechat přestěhovat tučňáky ohrožované globálním oteplováním do turkmenské pouště, kde ovšem v létě bývá okolo 50 stupňů Celsia, zákaz nošení zlatých zubů, povolení existence jen jedné nemocnice v zemi, která byla v hlavním městě, či zbudování nového hlavního města podle západního stylu, ve kterém bylo ovšem pro obyčejné Turkmeny tak draho, že v něm nikdo nežil, takže toto nové město vypadalo spíše jako město duchů.

O jeho nástupci, bývalému stomatologovi jménem Gurbanguli Muhamedov se sice moc nemluví, ale také se s EZ nevysílá.

Scarborough Reef - BS7 :

Pár kamenů v Jihočínském moři, ze kterých se asi při vlnobití vysílat nedá a kvůli kterým se pořád kočkují Filipínci a Číňané si nejspíše vymysleli jako zemi DXCC sami tvůrci diplomu. Jednou za desetiletí se strhne blázinec, ten za 2 týdny skončí a pak je klid. Zde by se mohl vyjádřit Martti Laine, OH2BH, který to zažil v roce 2007 na vlastní kůži a na vlastní oči.

Mount Athos - SV/A :

Snad nejkontraverznější subjekt DXCC. A dělá to jeden ješita, který z nenápadného človíčka zastupuje cosi jako povolovací orgán v mnišské republice, kterou nemohou navštívit ženy. Ano monk Apollo z kláštera Dochiariou, který se propracoval do nejvyššího církevního orgánu rady starších na Athosu. Říká si, že je věřící, ale s jeho vírou je to jakési divné. Kvantum prasečin, kterými znemožnil vysílat z unikátní entity je bohužel "pozoruhodné". Na druhé straně se neštítí brát od radioamatérů vše nejmodernější, co je k mání. Samozřejmě zadarmiko. K tomu má díky dárcům i gratis veškerý servis související s hobby. Pokud by Apolla nebylo, byl by klid. Takto je div, že SV/A nebyl doposud vyškrtnut ze seznamu zemí DXCC. Vzorově a příkladem mohl jít německý DARC u diplomů WAE.

A co na závěr ?

Vypadá to, že P5 a EZ se ponechají v seznamu. Žádný diktátor nežije věčně, nota bene mohou odejít z tohoto světa i jinou, než normální cestou.

BS7 vypadá tak padesát na padesát a je to čistě jen na ARRL.

O Athosu by se dávno již nemuselo mezi radioamatéry psát, pokud by byl tento svět normální. 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3378
Den: 126