Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prefix Z6-kdo drží špatnou kartu ?

26. 1. 2018

Éterem brázdí nová, v pořadí 340. země DXCC  v podobě Z60A. Máme zde kauzu, která drtivou většinu lidstva nezajímá, ve světě radioamatérů, zejména zainteresovaných DX-manů budí rozruch.

Vše začalo 17.2.2008, kdy země čítající 2,1 miliónů obyvatel - Kosovo, vyhlásila nezávislost na stávající Jugoslávii (později Srbsko). Nebyl by to známý světoběžník Martti Laine, OH2BH - aby nedal nejen o sobě vědět. Dal okolo sebe dohromady partu výtečných operátorů: G3TXF,N7NG,OH2PM,OH8NC a W3UR, kteří se objevili na pásmech jako YU8/OH2R. OH2R je klub DX-manů v bydlišti Marttiho, v Espoo.

A brzy začal boj o uznání Kosova, nejdříve jako nové země pro diplom WORKED ALL EUROPE, který vydává DARC. Velice rychle se v Evropské unii objevilo 24 sympatizantů Kosova a nás může těšit, že je mezi nimi i prefix OK.

Právě Martti Laine,

wrtc2002_0357_s7.jpg

jeden z nejzkušenějších operátorů na tomto světě, člen Síně slávy, muž stojící u mnoha "First DX-PEDITION" z nových zemí byl požehnáním pro radioamatéry v Kosovu. Pomohl jim založit organizaci SHRAK, Radioamatérské sdružení Kosova (Udruženje radio-amatera Kosova), která byla přijata do IARU I. (a splnila první podmínku k pozdějšímu uznání za samostatnou zemi- k tomu bylo v těchto létech ještě daleko). Právě většina zemí EU, která navázala s Kosovem diplomatické styky a zejména německý DARC měl velkou zásluhu, že vedle diplomu WAE se později mohlo Kosovo ucházet i o účast ve WAE contestech. A nyní se dostáváme k věci samé. Borec, jako OH2BH věděl velmi dobře, že je nutno zažádat o prefix, pod kterým budou operátoři vysílající z Kosova vystupovat. Doposud není jasno, jak to vůbec s prefixem Z6, který se z čista jasna objevil v éteru v r.2012 je. 

Nastává otázka, jak se ITU zachovala - viz poznámka níže. Je zde přední světová velmoc USA, která postavení Kosova jako nezávislého státu uznala mezi prvními. Aby tomu dali trumf - ARRL, tedy federace radioamatérů USA změnila svá pravidla diplomu DXCC tak, že umožnila Kosovu, aby byl začleněn, pozor - s prefixem Z6, jako 340-tá země DXCC  od 21.1.2018 !

Poznámka: Dostalo se mi ze zasvěcených míst poučení, že s ITU může korespondovat ve věci získání prefixu pouze stát, respektive státem zřízený správní orgán (u nás v OK je jím ČTÚ), takže: prefix Z6 Republika Kosovo používá od 17. 9. 2012. Za datum uznání jako samostatné země DXCC se považuje 21. leden 2018. Obyčejný radioamatér v dobré víře předpokládá, že nová stanice z Kosova Z60A, která v této době vysílá z Prištiny (bohužel v obrovském QRM)  a která udělala již přes 30.000 QSO je OK.

Miloš, OK1MP mi na můj dotaz sdělil, že: 

...i další země DXCC nemají prefix přidělený od ITU! Jinými slovy všechna spojení s Kosovem  (Z6) od 21. ledna 00,00 UTC platí.

73, Miloš, OK1MP

Závěr:

Diplom DXCC je americký a tedy jen Američané (míněno ARRL) mají svaté právo jeho podmínky měnit !

Kdokoli si o těchto slovech může myslet co se mu zlíbí, ale to je vše !

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3378
Den: 126