Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sponzoři

9. 4. 2013

 

Sponzoři

Jsou jedním z nedůležitějších elementů každé DX expedice. Marná sláva – pořád platí ono staré poupravené přísloví: bez peněz na expedici nelez !

Z webů jednotlivých expedic víme, že je nutno oslovit zejména výrobce zařízení, příslušenství,elektroniky (s pokud možno nejnovějším software),případně i speciálního ošacení, pokud se tým odhodlal vysílat z míst, kde je neodhadnutelné počasí. Samozřejmě, čím větší "eso" za připravující se expedici jedná, tím větší má šanci opravdu uspět. Konec konců výrobci výše uvedeného si velice rádi otestují své výrobky, zejména v extrémní zátěži.

Čím více je expedice úspěšnější, tím větší následný obchodní boom lze následně očekávat. Bossové z firem typu YAESU,ICOM,ELECRAFT a mnoha dalších velice pečlivě sledují své potenciální marketingové partnery.

Pánové OH2BH, YT1AD,DL3DXX,K4UEE,AA4NN,K0IR,N6PSE,WB8GEX.... zkrátka mají dveře dokořán otevřené. I zde platí rozdělení dle sportovní terminologie: I.liga,II.liga, divize, přebory, soutěže. Sledujeme-li vybavení jednotlivých expedičních týmů, můžeme v poslední době vidět jako hlavního favorita firmu ELECRAFT a pokud jde o antény, výtečně si vedou u Spiderbeamu. Je více než potěšující, že se ve světě začíná prosazovat bratislavská OM-power !

Je nám jasné, že značným zásahem do rodinných rozpočtů jsou i individuální příspěvky budoucích účastníků. Vulgárně řečeno, nespornou výhodu zde mají ti, jimž se říká alfa samci. Ti, kteří jsou "pod pantoflem" by raději o své možné účasti uvažovat neměli. Z pohledu množství expedic z poslední doby vidíme, že nejlepší důchody vyplácí stát v USA. Tomu odpovídá i majoritní účast "starých vlků" v týmu. Jde-li o bývalého příslušníka US ARMY, tím to má lepší (viz AA4NN). Velice dobře se mají "superajťáci", jednak si hodně vydělávají, jednak jsou obrovským přinosem se svým know-how pro každou expedici (N6PSE). Díváme-li se na expedice organizované z Německa, jistě si povšimnete převahy inženýrů elektro. Ti, kteří mají spřízněnou firmu, respektive v ní zastávají významnou funkci jsou vítáni s otevřenou náručí (K1LZ).To samé obchodní zástupci takových firem, zde jde o výtečné reklamní subjekty.

Následují mezinárodní DX organizace, nadace a DX foundation jednotlivých vyspělých států, pravděpodobně v čele s NCDX Foundation,INDEXA,EUDXF a CDXC. Ti jsou více méně sponzory každé významné expedice.

Posledními, nikoli nevýznamnými sponzory jsou jednotliví radioamatéři.Jednak přispějí na dobrou věc, mají přednostní právo na toužené QSO, rychle dostanou vysněnou QSL a jsou výrazně uvedeni jako dárci (i když o to poslední jim určitě nejde). Z OK je velice častým sponzorem Miloš OK1MP.

Podíval jsem se namátkou na dvě expedice tohoto roku. Tou první je TX5K na Clipperton, kde jeden anonym přispěl částkou větší než 10.000 USD, pět ind. sponzorů poslalo částku vyšší než 1000 USD a jedenáct více než 500 USD. Samozřejmě hlavním nositelem nákladů byla Cordell-Expedition, nevýdělečná a vzdělávací organizace založená v roce 1978. Že jde o úspěšnou organizaci, svědčí i to, že organizuje počátkem roku 2014 výjezd na dlouho neobsazený Heard Island.

Pak je zde podzimní expedice K9W na Wake Island. Z výrobců zařízení mezi sponzory dominuje (jak jinak) ELECRAFT,TEN TEC a PRIMUS (kabely a konektory).Z organizací přispěly nejvíce NCDXA,INDEXA,GDXF a další DX nadace z Evropy. Významnými sponzory jsou DX FOUNDATION z jednotlivých států USA. Z jednotlivců zatím vede W5DNT s příspěvkem větším než 200 USD. Následuje několik jednotlivců včetně OK1MP s příspěvky nad 100 USD.

A to si můžeme pouze představit onen obrovský zájem, až bude definitivně oznámen výjezd na Navassu. Severní Korea, P5 má nyní starosti jiné, této zemi bude mezi DX-many dál patřit primát "nepolíbené panny", vše zásluhou "fírera" Kim Čong una, jehož starostí Nr.1 je zlikvidovat imperialisty celého světa. Nechme se překvapit jak to vše dopadne. Sázkové kanceláře mu moc šancí nedávají...

Výše uvedené řádky dávají i částečnou odpověď na otázku malých šancí QRP stanic, které se snaží udělat vysněný expediční DX. Jedno z řešení se nabízí – stanou-li se "významnými sponzory" – snad by to mohlo vyjít... I proto jsem byl mile překvapen, když jsem se dočetl na webu K9W, že budou věnovat zvýšenou pozornost jednak EU, jednak QRP stanicím. Pouze si nejsem jist možnou efektivitou.

Bohužel pořád je v éteru množství psychopatických dementů, kteří mají navrch...Jak říkal Jan Werich: inu lidská blbost je nesmrtelná.

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2020 >>

Statistiky

Online: 3
Celkem: 472569
Měsíc: 9698
Den: 335