Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třetí výjezd na Swains Island

2. 3. 2012

 

NH8S – třetí výjezd na Swains Island

Jedna z posledně uznaných zemí DXCC Swains Island se dočká v září roku 2012 opět velkolepé expedice, kterou organizují Craig K9CT a Joe W8GEX. Oba byli vůdci expedice PJ7E u příležitosti uznání nové země DXCC - Sint Maarten v říjnu roku 2010, ale co je hlavní – následuje je plno kamarádů z K4M na Midway (2009) : I8NHJ,N6HC, WB4JTT, AA4NN, ND2T, K6TD, W6KK. Z Evropy se zúčastní kromě Maxe Mucciho I8NHJ opravdu elita – DL3DXX, DJ7JC a SM5AQD a k tomu dalších 9 amíků. Stravu a nejspíše i pořádek v kempu budou zajišťovat XYL Margy(AA4NN) a Janet (W8GEX).

Je zajímavé, že přes dvě první expedice KH8SI(2006) a veleúspěšnou N8S (2007) je o Swains pořád velký zájem. Michael G7VJR na svém Club Logu v Most wanted uvádí Swains k 15.2.2012 jako 30. nejžádanější zemi DXCC. Touží po ní 68,48% účastníků reprezentativní ankety, kterou lze nepochybně považovat za objektivní.

Podíváme-li se na web připravované expedice, lze si všimnout, že výběr operátorů byl prováděn velice pečlivě. DJ7JC Norbert je světovou kapacitou pokud jde o HF antény, I8NHJ byl členem „expedice hrdinů“ BS7H na Scarborough Reef, DL3DXX Dietmar jako boss ještě nedávno nejúspěšnější expedice na Ducii VP6DX si dal 2-letý odpočinek a nepochybně nastoupí v nejlepší formě.

Výjezd na Swains bude mít ještě jeden význam: operátoři se pravděpodobně budou scházet v Pago-Pago, což je hlavní město státečku Americká Samoa, která je radioamatérsky v poslední době více méně neslyšitelná. K tomu malá perlička: obrovskou senzaci v kopané způsobil právě její tým, který porazil vůbec prvně ve své historii sousední Tongu. Pravda bylo to to pouze kvůli nepochopitelnému kiksu tonžského brankáře (lze vidět na YOU TUBE). Vzácnost KH8 v éteru je dána i živelnými pohromami, včetně obrovské tsunami v nedávných létech. Lze se tedy těšit, že počátkem měsíce září 2012 uslyšíme ve „více variantách“ dost vzácnou KH8 !

Vzhledem k zkušenostem zejména poslední expedice N8S se pokusím zamyslet, co bude čekat skupinu NH8S, až vystoupí na břeh ostrova patřícího rodině Jenningsových. Ostrov Swains je malá „placka“ nacházející se spíše u souostroví Tokelau.

si2-600.jpg

V prvé řadě to bude nejspíše stabilní vedro. Lze očekávat běžné průměrné denní teploty nad 300C. Samozřejmě i v noci. A při tom se opravdu nespí dobře. Uprostřed ostrova je sice velká sladkovodní laguna, ale tým N8S varoval, že ji lze sice využít k potřebné hygieně, ale vodu určitě nepít ! Jiný zdroj pitné vody na ostrově není. Domorodci se od počátku kolonizace ostrova spoléhali na dešťovou vodu. K tomu účelu vyrobili z mangrovníků dvě obrovské nádrže. Ty však budou sloužit nepochybně zejména stálým obyvatelům Swains, jejichž počet se t.č. pohybuje okolo 25-ti lidí. Znamená to přivézt dostatečné zásoby pitné vody. Její množství odhaduji včetně přepravy z KH8 a zpět na 1500 litrů (tedy 1,5 tuny)! Jediným ovocem je tam papája, drsnější strávníci se spokojí i s chlebovníkem. Obě XYL budou kromě konzerv vařit nejspíše ryby, z čerstvého lovu domorodců, kteří si tak kromě pronájmu ostrova i rádi přivydělají. Komu ryby nechutnají, bude mít smůlu!

Jsem ale přesvědčen, že tato skutečnost je všem operátorům známa a v tom problémy nejspíše nebudou. Problémem bude nepochybně dotěrný létající (i po zemi pochodující) hmyz. Protože jde o místa, kudy se prohání dosti často tajfuny, musí se počítat i s tímto nepřítelem operátorů. Z předcházejících expedicí v Tichomoří víme, co takový živel dovede napáchat.

Pokud jde o používané zařízení, doposud víme, že přednost dostaly transceivry ICOM 7600 (asi na doporučení Hraneho YT1AD, kdy ICOM-y měla i N8S). O anténách ještě není informace a lze nepochybně očekávat překvapení experimentátora DJ7JC. Je zajímavé, že posledních expedic se nezúčastili (-ní) výteční DX-mani z Ruska (HK0NA i NH8S). Lze tudíž pouze spekulovat co je toho příčinou. Zbytek světa může pouze doufat, že po neklidném začátku roku 2012 se CONDX stabilizují a v září bude vše tak- jak to má být. Máme se na co těšit.

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


HF Propagation


select language


Visitors
Archiv

Kalendář
<< leden / 2021 >>

Statistiky

Online: 3
Celkem: 535637
Měsíc: 5814
Den: 155