Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andorra - C3

Šestou nejmenší zemi v Evropě jsem navštívil v říjnu roku 2001. Bylo se opravdu na co dívat ! První dojem - vyjeli jsme do nadmořské výšky 900 m a okolo nás pyrenejské hory čnící až do výše 3000 metrů. Krásné počasí, nádherné výhledy, dalo by se říci ideální místo (na vršcích hor) pro radioamatéry. Zejména ti, kteří pracují na VKV si přijdou na své. Andorra není členem EU-únie a na hranicích čeká každého obvyklá procedura. Jako dobrý marketingový tah se ukázal hypermarket (hned za hraniční čárou), kde mají turisté poslední možnost koupit velice výhodně všechno. Kupují zejména cigarety a alkohol. Kousek od hranic je hlavní město Andorra la Vella s říčkou Valira.

andorra-1.jpg

Země si uvědomuje svou strategickou polohu mezi Francií a Španělskem a je zde obrovský stavební boom. Tak jako v Liechtensteinu je zde jedna hlavní ulice s množstvím obchodů a obchůdků. V trafikám jsem sice sehnal pohledy, ale neměli tolik ceněné andorské známky. Poštu se mi nepodařilo najít. Vláďovi, OK1AYN jsem poslal pohlednici až z EA3.

V době mé návštěvy ještě nebylo €, u všeho zboží byly cenovky s fr.franky a pesetami. Nakupovalo se dobře. Kupodivu jsem nezaregistroval žádnou hospůdku ani bistro (?) Jakmile opustíte hlavní ulici, ihned následuje strmý výstup k dalším domům, domkům a chatám. Zaregistroval jsem na konci (tenkrát) města přepychový hotel s velkým venkovním bazénem, který nabízel účinnou rehabilitaci za odpovídající ceny. Městem projíždí každý rok cyklisté v Top závodě Vuelta. Ihned za městem následuje chuťovka, strmé stoupání.

Andorra má hranice s Francií dlouhé 56,6 km, se Španělskem 63,7 km. Andořané spadají etnicky pod Katalánce (EA3). Je jich cca 67.000 a bydlí v 7 farnostech zemičky.  Parlamentní suverenní knížectví se rozkládá na ploše 468 km2. (Což prý přibližně odpovídá výměře Prahy).

V roli monarchy vystupují franc.prezident a urgellský biskup jmenovaný papežem. Parlamentem je generální rada (která má podle potřeby 28-42 členů). V čele vlády je premiér s ministry (kterých asi moc nebude). Stát je neutrální (bez armády), vojenským náčelníkem je prezident Francie. O obranu země se starají Francie a Španělsko. Jedinou povinností mužů ve věku od 16-60 roků je naučit se zacházet se zbraněmi. Kriminalita je zde nepatrná.

Historie země začíná již v roce 803, kdy Karel Veliký s pomocí místních občanů osvobodil území od muslimských Maurů. Za odměnu vydal v roce 805 List svobody - Karolínskou listinu, kterou deklaruje právo držby území, které se svou výměrou do současné doby téměř nezměnilo. Pouze místo střídajících se hrabat z Francie přešla reprezentace také na prezidenta Francie.

Jako perličku dějepisu země lze zmínit ruského bělogvardějce Borise Skosyreva, který se prohlásil suverenním knížetem Andory jako Boris I. Velice brzy jej Španělé zatkli. V roce 1993 byla schválena v zemi nová ústava. Od roku 1970 mají volební právo také ženy.

K ekonomice země budu dále citovat z wikipédie:

Ačkoliv Andorra není oficiálně členem Evropské unie, je součástí celní unie EU. Pro obchod s průmyslovými výrobky je považována za člena EU, pro obchod se zemědělskými výrobky pak za nečlena. V zemědělství je zaměstnáno jen 1 % obyvatel a hlavním odvětvím je chov ovcí.

Hlavním zdrojem příjmů je cestovní ruch. Ročně navštíví Andorru až 15 milionů turistů, kteří si přijíždějí zalyžovat a především za nákupy. Obyvatelé Španělska a Francie využívají možnosti nákupu zboží bez daní. Andorra patří k tzv. daňovým rájům. Neplatí se tu žádné přímé daně a pouze 4% daň z přidané hodnoty (nově od 1. ledna 2006). HDP na obyvatele dosahuje přibližně 42 500 USD .

Dříve se v Andoře platilo jak španělskými pesetami, tak francouzskými franky. Od roku 2002 se zde platí eury. Andorra od roku 2014 razí vlastní euromince.

Radioamatéry je země pravidelně navštěvovaná, pár občanů má i koncesi. Club log uvádí C3 v žádaných zemích až na 196.místě. Unió Radioaficionats Andorrans je členem IARU I. Má i webovou stránku : http://www.ura.ad/URA.html

URA byl založen v roce 1980.

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3379
Den: 126