Jdi na obsah Jdi na menu
 


British Virgin Islands

11. 2. 2018

Britské panenské ostrovy (BPO) jsou pro obyvatele Spojeného království, zejména seniory něco, jako je pro Američany Florida. Jde o zemi, o které se zkrátka nemluví. A takové země jsou vždy znakem, že se jim daří dobře. Původně prioritní zemědělství ustoupilo stranou a t.č. hraje prim turistika a bankovnictví. Díky tomu je BPO jednou z nejbohatších zemí Karibiku.

roadtown-_tortola.jpg

Z historie:

V roce 1493 objevil ostrovy pro Evropu na své druhé výpravě Kryštof Kolumbus a pojmenoval je Santa Ursula y las Once Mil Vírgenes, v překladu Sv. Uršula.

Španělsko na počátku 16. století začalo na ostrově Virgin Gorda těžit měď. V následných letech o vliv v oblasti bojovala BritánieNizozemskoFrancieŠpanělsko a Dánsko. Během této doby byla populace domorodých indiánů zdecimována.

Nizozemsko v roce 1648 na ostrově Tortola založilo stálé osídlení. V roce 1672 zabrali ostrov Angličané, následně v roce 1860 i ostrovy Anegada a Virgin Gorda. V období 16721733 získalo Dánsko kontrolu nad sousedními ostrovy Sv. TomášSv. Jan a St. Croix.

Ostrovy byly pro svou polohu považovány za strategické. S pěstováním cukrové třtiny, kterou Britové na ostrovy dovezli, byly i ekonomicky soběstačné. Kvůli plantážím byli dováženi z Afriky otroci.

V roce 1917 odkoupily za 17 milionů dolarů Spojené státy od Dánska ostrovy Sv. Jan, Sv. Tomáš a St. Croix a přejmenovaly je na Americké Panenské ostrovy. Následně Britové přejmenovali ostrovy na Britské Panenské ostrovy.

Britské Panenské ostrovy byly spravovány jako součást kolonie Závětrných ostrovů nebo spolu se Sv. Kryštofem a Nevisem s administrátorem zastupujícím britskou vládu na ostrovech. Samostatnou kolonií se staly ostrovy v roce 1960 a v roce 1967 získaly širší autonomii. Od 60. let 20. století se ekonomika odpoutávala od tradiční zemědělské výroby směrem k ekonomice založené na turistice a finančních službách. Dnes je jednou z nejbohatších oblastí Karibiku.

 
Mapa

Geografie

Britské Panenské ostrovy zahrnují přes 50 malých karibských ostrovů. 15 stále obydlených ostrovů je situováno na západě v sousedství Amerických Panenských ostrovů. Na severu ostrovů leží Atlantský oceán a na jihu Karibské moře.

Největšími ostrovy jsou Tortola, Virgin Gorda, Anegada, a Jost Van Dyke. Hlavní a zároveň největší město Road Town je na ostrově Tortola.

Kromě čtyř hlavních ostrovů TortolaVirgin GordaAnegada a Jost Van Dyke jsou obydleny i další ostrovy:

 • Beef Island
 • Cooper Island
 • Ginger Island
 • Great Camanoe
 • Great Thatch
 • Guana Island
 • Mosquito Island
 • Necker Island
 • Norman Island
 • Peter Island
 • Salt Island

Ekonomika

Ekonomika Britských Panenských ostrovů je jednou z nejvíce prosperujících v karibské oblasti s HDP kolem 38 500 dolarů na obyvatele (odhad 2004). Britské panenské ostrovy jsou velice závislé na příjmech z turistického ruchu, který generuje 45 % národního důchodu. Nejčastěji jsou ostrovy cílem Američanů. Každoročně jich přijede kolem 350 000 (1997). Dalšími příjmy jsou spojeny s offshorovými společnostmi využívajících výhod tzv. daňového ráje. Místní ekonomika je také úzce propojena se sousedními Americkými Panenskými ostrovy, protože od roku 1959 je jejich měnou americký dolar. Většina půdy zůstává ve vlastnictví původního obyvatelstva.

Radioamatéři

Protože země má charakteristiku příjemného prostředí, které je jako stvořené k odpočinku, využívají toho i radioamatéři, kteří svůj pobyt neberou jako expediční, ale zejména relaxační. Club Log Michaela je k únoru 2018 uvádí na 147. místě žebříčku Most wanted. Jde tedy o t.zv. lepší průměr. K blízkosti a dobrému spojení sem dojíždějí zejména Američané. Domnívám se, že si mohu dovolit "přestřelené přirovnání" : pokud jde o Brity, jejich výjezd můžeme my v OK považovat jako kdybychom vyjeli do krásných Beskyd (ty sice nemají poblíž moře, ale krásou krajiny jsou také nezastupitelné). Pro OK-OM by to byl atraktivní důchodový radioamatérský pobyt-hi.

ah6hy.jpg

Zdroj: wikipedie CZ

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3377
Den: 126