Jdi na obsah Jdi na menu
 


Crozet Islands-FT5W

17. 8. 2014

Jedna z nejvýše žádaných entit zaujímající místo v TOP 5 most wanted. Jako poslední chybí ku příkladu G3TXF. Od roku 1955 bylo souostroví prohlášeno za součást Francouzských jižních a antarktických území.

Historie:

Objevitelem byl aristokrat Marc-Joseph Marion de Fresne, který jako první připlul k ostrovu (nyní pojmenovanému Ile de la Possession-česky majetek) dne 24.1.1772 a prohlásil jej za majetek Francie. Pln silných dojmů a nadšení jej zprvu pojmenoval svým jménem. Jsa šlechticem brzy napravil svou chybu a souostroví přejmenoval po svém prvním důstojníkovi. Jeho jméno bylo Jules Crozet. Ostrovy vzhledem k nehostinnému počasí zůstaly dlouho neobydleny a blízko plovoucí lodě zde vesměs ztroskotaly. V roce 1887 to potkalo i francouzskou loď Tamarise. Přeživším námořníkům se podařilo odchytit albatrosa, kterému k noze přivázali zprávu o své těžké situaci s prosbou o záchranu. Bohužel pokus se nezdařil. Námořníci nepřežili, albatros byl odchycen v západoaustralském městě Fremantle až o sedm měsíců později. 19.století znamenalo pro ostrovy Crozet velkolov tuleňů a také lov velryb. V roce 1935 bylo souostroví prohlášeno přírodní rezervací.

Současnost:

Šest hlavních ostrovů je vulkanického původu o stáří více než 50,000.000 let. Okolo je mnoho nebezpečných útesů. Toto vše se rozkládá na ploše 352 km2..

Ostrovy se jmenují: Ile aux Cochons (Prasečí), Ile des Pigouins (Tučňáků), Ilots des Apotres (Apoštolů)-jsou dva Grand Ilé, Petite Ile (Velký a Malý), Ille de la Possession a Ile de l, Est. První výzkumná stanice na Crozetových ostrovech byla založena v roce 1961 a do provozu uvedena o dva roky později.

 

alfred_faure_base-02-sm.jpg

Byla pojmenována po Alfredovi Faurem, prvním vedoucím výzkumníkovi, který v ní působil. Stanice leží na východě Île de la Possession a od svého otevření v roce je jediným trvale osídleným místem celého souostroví. Pracuje v ní 18 – 30 výzkumníků, jejichž počet se mění podle ročních období. Alfred Faure je stanicí biologického, geologického a nově také seismografického výzkumu.

Ostrovní fauna se skládá ze 4,000.000 tučňáků,

 

crozet_penguins.jpg

štítonosů černozubých, lachtanů medvědích, rypoušů sloních a albatrosů stěhovavých. Přijíždějící lodě poznamenaly ostrovy množstvím myší a krys. Pozdější dovezení koček na vyhubení předchozích predátorů způsobilo doslova otřes tamního ekosystému.

Klima není příznivé, prší zde cca 300 dnů v roce . Srážky čítají 2000 mm. Teplota v letním období je v průměru 180 C, v zimě okolo 50 C. Roční období jsou proti nám obrácená. Časový rozdíl je +3 od SEČ. Soustroví je pravidelně hlídáno námořní službou Francie.

Radioamatéři:

Domnívám se, že případná větší expedice by byla možná za podmínek, které vyjednal K4UEE při letošní expedici FT5ZM na Amsterdam Island. Hodně bude záležet na ochotě, ale hlavně toleranci cca třiceti stabilně přítomných výzkumníků. Níže uvedené QSL jsou z galérie K8CX a je z nich vidět, že každý pobyt na ostrovech byl záležitostí sólistů. Zkrátka FT5W čeká na velkou expedici.

 

fb8ww.jpg

fb8wi.jpg

ft4wc.jpg

ft5we.jpg

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3379
Den: 126