Jdi na obsah Jdi na menu
 


Micronesia - V6

24. 2. 2014

 Oficiální název obrovského soustroví (rozlohou větší než Evropa) zní Federated States of Micronesia jde o suverenní stát ve volném společenství s USA a civilizací starou více než 4000 let. Mezi radioamatéry jde o oblíbenou destinaci, často navštěvovanou. Je také šlágrem, kvůli 607 ostrovům a rájem pro lovce IOTA. Renomovaný Club Log ji uvádí v žebříčku Most Wanted až na 85. místě, ale až za ní je třeba Yemen.

 

530x394xpalau-p20rock-p20aerial.jpg.pagespeed.ic.kgtudywgnt.jpg

map-of-micronesia-----kopie.jpg

Historie:

Původní decentralizovaný rodový systém se vyvinul v ekonomicky a nábožensky centralizované impérium se sídlem na ostrově Yap. V okolí Nan Madol byl v období Sadelurské dynastie v létech 500-1500 n.l. správním centrem. Žilo zde cca 25.000 lidí. Po roce 1500 se centralistický systém rozpadl.

Mikronésii objevili Portugalci, avšak v 16.století ji ovládla Španělská koruna pod názvem Španělská Východní Indie. V roce 1899 bylo území postoupeno Německu, a to pod jeho kolonii Nová Guinea. Po prohrané I.světové válce byla Mikronésie spravována Japonskem jako Mandátní území Tichomořské strovy Společnosti národů.

Počas II.světové války zde byla umístěna velká část japonské válečné flotily. Ta byla během operace Hailstone naprosto zničena námořnictvem USA pod vedením admirála Nimitze a generála Mc Arthura.

Od roku 1949 byla pod správou OSN, vykonávanou USA jako součást Poručenského území Tichomořské ostrovy. 10.5.1979 se čtyři poručenské správní oblasti spojily a vytvořily současný státní celek, který je členem OSN.

V roce 1986 uzavřela federace dohodu o volném přidružení k USA, která změnila dosavadní status na nezávislost. Vlajka Mikronésie je modrá, její čtyři hvězdy reprezentují členy federace.

Současnost:

 

dsc_0285--2-.jpg

120x79xouter-islands-micronesia.jpg.pagespeed.ic.2vbbsvu5li.jpg

Teplé, tropické podnebí ovlivňuje oceán, roční úhrn srážek činí 3100 mm. Průměrná teplota přes den je 300C, přes noc nepatrně nižších 230C. Žije zde pouhých 110.000 obyvatel, z 97% křesťanů. Hustotou obyvatelstva 155/km2 je federace na 68.místě na světě. Úžasné číslo gramotnosti 90% je v Oceánii skoro bezkonkurenční.

Je zajímavé, že ceny potravin a běžných služeb jsou na úrovni České republiky. Úřední řečí je angličtina a pozor: domorodé jazyky a těch je opravdu dost, protože na každém obydleném ostrově se mluví jiným nářečím, což znamená, že pokud občan Federace nemluví anglicky, tak se spíše domluví pouze horními končetinami.

Federální státy jsou:

Chunk s hlavním městem Weno, Kosrae – Tofol, Pohmpei-Kolonia (zároveň hlavní město federace s 5.000 obyvatel) a Yap – Colonia.

Kuriózní je poslední stát Yap, zejména kvůli tam používané měně. Kromě USD zde platí i t.zv. Stone Money, což jsou obrovská kamenná kola s otvorem uprostřed. Historicky se používala u primitivních dopravních prostředků, které většinou kvůli obrovské hmotnosti (až 4,5 tuny) havarovaly. Jakousi chytrou hlavu napadlo, že by se mohly (převážně ty menší) používat jako platidlo. Tedy i v současnosti mají tyto kolosy značnou cenu (nejspíše používanou při transakci s nemovitostmi). Platidlo má ohromnou výhodu: majitel se nemusí bát zlodějů, obrovská kola nejspíše nikdo sousedovi neukradne, pokud nepřijede s autojeřábem. Napadá mne doporučení pro Českou vládu – realizujte něco podobného u nás ! Kmotři a tuneláři by byli k poznání, nikomu se obrovské šutry do trezoru nevejdou. Jejich XYL a YL by se mohly chlubit kolik kol mají u bazénů.

 

yap1.jpg

yap-photo.jpg

images.jpg

Na oceánské ploše na severozápadě se nachází nejnižší bod zemského povrchu v Marianském příkopu 10.924 metrů pod hladinou moře. Zemědělství zaznamenává pokrok: sklízí se kokosové ořechy, kopra,maniok, batáty, tropické ovoce a taro. Důležitý je rybolov, který pomáhá exportu.

Jediným nerostem jsou kvalitní fosfáty. Značný příjem do státní pokladny plyne z USA. Američané zde mají vojenské základny, za které platí nájem. Rozvíjí se i cestovní ruch, který bude nepochybně velice brzy hlavním zdrojem eráru. Průměrný věk obyvatelstva činí u žen 70 let, u mužů 68 let.

Radioamatéři:

Lze říci, že V6 je radioamatéry dosti navštěvovaná. Ponejvíce jde o méně početné expedice a jednotlivce, kteří si mimo své QRV užijí i krásné dovolené. Pamatuji si na květen roku 2007, kdy si sem vyjel odpočinout po blázinci na Scarborough Reef - Mike, K9AJ. Nepochybně odcestoval domů spokojen, protože nemusel vysílat ze "šutru" uprostřed Čínského moře, ale zřejmě z QTH, které bylo po všech stránkách pohodlnější.

 

v63jt.jpg

v63re.jpg

v63zf2.jpg

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 447155
Měsíc: 3375
Den: 129