Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nauru - C2

14. 2. 2014

 Maličký ostrůvek v Tichomoří a nejmenší ostrovní stát na světě je názorným příkladem, že ne vždy se vyplácí prosazovat svou samostatnost . Lze říci, že pod správou Velké Británie by neskončil takovým způsobem, jak se mu to "podařilo" po vyhlášení samostatnosti v roce 1968. Radioamatéry není opomíjen, proto přes svou exkluzivitu "trapaslíka" zaujímá v renomovaném žebříčku CLUB LOGU, vedeném Michaelem G7VJR v 2014 most wanted až 58.místo.

Z historie :

Ostrov Nauru objevil 8.11.1798 John Fearn a dal mu název Pleasant Island (Příjemný ostrov). Roku 1888 byl obsazen Německem. Po I.světové válce byl jako mandátní území ve společné správě Austrálie, Nového Zélandu a Velké Británie. Nezávislost a státní suverenitu získalo Nauru roku 1968, kdy zde byla vyhlášena republika. Měnou je pořád australský dolar. Počátkem XX.století byla na ostrově objevena neuvěřitelně velká ložiska fosfátu. Lze říci, že fosfát se nejdříve stal zdrojem ohromného bohatství nejmenší republiky na světě, leč jeho těžba zapříčinila postupnou ekologickou devastací velké části ostrova. V době "slávy" zde bylo školství, zdravotnictví a další služby zdarma, což pochopitelně nemohlo trvat věčně. V minulých létech se dokonce uvažovalo o přesídlení obyvatelstva na jiný ostrůvek poblíž ! Ale do hry o Nauru vstupují roku 2002 Čína a Tchaj-wan. Následující řádky připomínají něco, čemu se u nás říká Kocourkov:

  • 21.7.2002 zrušilo Nauru své tradiční styky s Tchaj-wanem a uznalo Čínu. Ta obratem přislíbila republičce hospodářskou pomoc ve výši 70 miliónů dolarů.
  • 2003 Čína se rozhodla zaplatit dluh Nauru za koupi letadla Boeing 737 pro státní leteckou společnost Nauru ( letadlo lze vidět níže) ve výši 2,7 milionu dolarů.
  • V březnu r.2005 naurský prezident prohlásil, že podporuje sjednocení Číny a Tchaj-wanu.
  • Avšak o dva měsíce později se nový naurský prezident setkal s tchaj-wanským protějškem a rozhodli se znovu navázat diplomatické styky (protože se prý předchozí prezident pomýlil). A ještě k tomu Čína pořád dluh za letadlo neuhradila, kdežto Tchaj-wan slíbil hospodářskou pomoc v oblastech školství, zemědělství, rybolovu a turistiky.
  • Zdá se, že Tchaj-wann plní své sliby, o přestěhování obyvatelstva se přestává mluvit,l avšak...
  • Nauru se chtělo stát daňovým rájem, kdo jiný než ruská mafie sem ihned přikvačila a začala fest prát své peníze. Štěstím bylo, že zakročili Američané a ruští mafiáni se přestěhovali o kousek dále. 
  • Pomohla finančně i Austrálie a Nauru zřídilo na svém územíčku Detention Centre, kde jsou internováni různí uprchlíci zejména z Afghanistánu, kterým byl odmítnut vstup do Austrálie.
  • Zdá se, že Nauru je z nejhoršího venku. Ale nechme se překvapit.

nauru-phosphatefields.jpgdevastovaná krajina

parlamentnauru-parliament.jpg

 

web-air-nauru.jpgjediné letadlo na Nauru

Současnost :

Na ostrově se nachází cca 10.000 obyvatel. Jde o jedinou republiku, která nemá oficiální hlavní město. Správním centrem je město Yaren. Bezohledná těžba fosfátu měla další negativní účinky na obyvatelstvo, které odvyklo práci. Tu za ně dělali dříči z Pákistánu a pod. Cukrovkou trpí 31% obyvatel, což řadí bohužel Nauru do čela světových tabulek. To samé, pokud jde o obezitu. 97% mužů a 93% žen má nadváhu. Růst obyvatelstva je skoro totožný s dětskou úmrtností. Pitná voda se částečně dováží z Austrálie. Dřívější porost třešní,datlových palem,mandloní a manga byl těžbou fosfátu vymýcen. Po vytěžení fosfátu (guana) zbyla holá vápencová krajina a pokusy o zalesnění zůstaly zatím neúspěšné. Nejvýše položeným bodem ostrova je Coomand Ridge - 65 m nad mořem. Mořské dno klesá velice rychle. Ve vzdálenosti cca 1000 m od břehu dosahuje hloubka již 1000 m. Časový rozdíl činí +12 .

web-cantilever.jpg

příčina devastace ostrova

A radioamatéři ?

Lze říci, že ostrov je radioamatéry vyhledáván. Z přiložené QSL je vidět, že Martti, OH2BH sem pozval své přátele k oslavě svých "kulatin". V roce 2005 sem zavítala i dvojka z GB - Nigel, G3TXF a Roger, G3SXW. Unikátem je zřejmě 1.QSL z QRV po vyhlášení samostatnosti v roce 1968.

vk9rj.jpg

c21bh.jpg

web-c21xf-qsl.jpg

web-c21sx-qsl.jpg

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3378
Den: 126