Jdi na obsah Jdi na menu
 


San Felix & San Ambrosio CE0X

19. 8. 2014

Toto souostroví zdálené od chilského lázeňského města Valparaiso cca 850 km směrem na západ je v komunitě rádioamatérů velice žádáno.

 

chile-map_enhanced1.jpg

Poslední velká expedice organizovaná KK6EK (Cordell-připravuje též na rok 2016 i výjezd na Heard Isl.) proběhla v roce 2002.

 

xr0x.jpg

Nejspíše zdaleka neuspokojila všechny, a proto se nachází v čerstvém seznamu Club logu most wanted na 14.místě ! Touží po ní 93,74 respondentů anekety.

Historie:

Cestou do Valparaisa objevil podle lodního deníku čtyři ostrůvky dne 6.11.1574 námořní důstojník Juan Fernandéz. Vedou se však diskuze, že tím prvním mohl být již v roce 1520 Ferdinand Magellan, což však dosud nebylo prokázáno. Jisté je, že onen malý kus země nevzbudil dlouho pozornost mateřské země Chile. Až po převratu koncem 70-tých let minulého století a nástupu k moci generála Pinocheta se začaly dít věci. Generál si uvědomil cenu ostrůvků z hlediska vojenské strategie a nechal zde (jistě za ohromné peníze) vybudovat startovací a přistávací dráhu.

 

dep-san-felix.jpg

To později pomohlo Britům ve válce o Falklandy v roce 1982. Chile povolila britskému královskému letectvu (RAF) podnikat letecké výpady z ostrova a získávat cenné informace o pohybu argentinského válečného námořnictva. Bylo to kuriózní - soused podrazil souseda a generál Pinochet to nepochybně nedělal zdarma. Ona vybudovaná ranvej nyní umožňuje i radioamatérům přesun až přímo na ostrov San Felix,kde zabírá celou jednu stranu trojúhelníka (tak vypadá půdorys ostrova). Byť se o tom dokumentace nezmiňuje, domnívám se, že na ostrově San Felix by mohla být minimální vojenská posádka, potřebná k údržbě ranveje. Je však možné, že vojsko nastupuje z úsporných důvodů až v případě potřeby.

Současnost:

Čtyři ostrovy se jmenují: San Ambrosio (3,1 km2), San Felix (2 km2) s horou Cero Amarillo ve výši 193 m, Islote Gonzáles (0,25 km2) a Roca Catedral (0,01 km2).

 

mapa-topografico-de-las-islas-san-felix-y-san-ambrosio-1927-3618.jpg

Jsou pod společným názvem Islas de los Desventurades – v překladu Nešťastné ostrovy. Možná pojmenované proto, že na žádném z nich není k mání pitná voda, ostrovy jsou holé, zřídka s nízkými křovinami. Existence obratlovců zde není zaznamenána. Pouze zde sídlí vodní ptactvo. Byť se vláda pokoušela zde zřídit přírodní rezervaci, zatím se jí to nepodařilo, nebyly splňeny stanovené požadavky. Ostrovní klima je podobné středomořskému, je tedy vlhké, teplé a oceánské. Maximální teploty dosahují 22,50 C, minimální 14,30 C, průměr na rok udává hodnotu 17,80 C. Největší srážky jsou v období května až srpna 94,8 mm. Sedm měsíců v roce se pokládá za vlhké, dva za polosuché a tři za vyprahlé.

Radioamatéři:

Dva největší ostrovy byly navštíveny radioamatéry spíše sporadicky. Významně se zapsala do historie až Cordell expedice XR0X pod vedením Boba Schmiedera KK6EK, kterému se podařilo v roce 2002 dát dohromady multinárodní tým (W,DL,I a HB)

 

ceo---san-felix-island-chile.jpg

v počtu 12-ti lidí, kteří v březnu t.r. Navázali celkem 68910 QSO. Mezi účastníky byli také známí Franz DJ9ZB a Max I8NHJ (také později BS7H). QSL vyřizoval N7CQQ. Lze předpokládat, že vysoké postavení této entity v most wanted bude pobídkou pro majetné DX-many k zorganizování kvalitní expedice.

 

ce0xa.jpg

ce0aa.jpg

cover_complete_01_ad_512-copy.jpg

franz_orig_pic_flags_cropped_wide_corr.jpg

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 4
Celkem: 447154
Měsíc: 3379
Den: 128