Jdi na obsah Jdi na menu
 


Swains Island

4. 4. 2011

 

 


Kam na expedici ?

Swains Isl.- KH8/S 

 

Jedna z nejnovějších zemí na seznamu DXCC měla zajímavý prolog, než se na kýženou listinu dostala. Její  duchovní otec byl známý DX-man JA1BK Kan

Mizoguchi (viz Fotoalbum tohoto webu). O zrodu této země vypráví velice zajímavě Števo, OM3JW ve svém článku Quo vadis DXCC - cituji : 

 

Dňa 4.11.2003 bola na svojej ustanovujúcej schôdzi v Pago-Pago založená rádioamatérska organizácia Americkej Samoy (KH8) – ASARA (American Samoa Amateur Radio Association). Iniciátorom bol Kan JA1BK, ktorý si vyhliadol ostrov Swains (OC-200) ako ďalšiu potenciálnu zem DXCC. Ostrov Swains spĺňa vzdialenostné kritériá, ale Americká Samoa ku ktorej ostrov patrí je zámorské územie USA. Z toho logicky vyplýva, že nemôže byť členom OSN a nemôže mať pridelený ani samostatný blok prefixov. Ak chcel Kan z realizovať svoj cieľ, presvedčil miestneho rezidenta Larryho AH8LG, aby na ostrove založili rádioamatérsku organizáciu. O tom, že to bolo účelové rozhodnutie svedčí aj fakt, že z 12 zakladajúcich členov boli len dvaja obyvateľmi Americkej Samoy. ASARA zároveň požiadala o prijatie za riadneho člena IARU. Dňa 9.12.2003 prijal prezident ARRL Jim Haynie W5JBP list od JA1BK podpísaný Larrym AH8LG, v ktorom ho informuje o založení ASARA a jej záujme stať sa riadnym členom IARU. Zároveň žiada prezidenta ARRL o podporu tejto žiadosti a v prípade prijatia o zastupovanie na konferenciách IARU. Teda presne taký istý list, ako dostal prezident RSGB v prípade ostrova Ducie. Stanovisko ARRL bolo však zamietavé. Konštatovalo sa v ňom, že ARRL nemôže zastupovať ASARU a nesúhlasí ani zo vznikom takejto organizácie v rámci USA a ich závislých území v Pacifiku (KH1-KH0). ARRL argumentovala tým, že v IARU môže každú krajinu zastupovať len jedna organizácia (v tomto prípade ARRL), ktorá v rámci štátu komunikuje s vládou a príslušným povolovacím orgánom. A navyše, obyvatelia Americkej Samoy sú štátnymi príslušníkmi USA. Logické, nie?? Ale prečo táto logika platí len v prípade Americkej Samoy a neplatila aj v predchádzajúcich prípadoch. Nesmrdí to americkou ješitnosťou? Na naše územia nesiahajte!O prijatí za člena IARU však nerozhoduje ARRL, ale konferencia IARU. Vo februári 2004 sa v Taipei na Taiwane konala konferenciu IARU Region 3, ktorá mala o žiadosti rozhodnúť. Na konferencii bola silná proti americká lobby v čele s JA1BK a reálne hrozilo, že konferencia odhlasuje prijatie ASARA do IARU a tým pádom budú splnené podmienky pre uznanie ostrova Swains za samostatnú zem DXCC. Aby tomu američania zabránili , siahli na kritériá DXCC a jednu z podmienok – členstvo v IARU z nich vypustilo. Aj tak sa dá... Našťastie to neplatí retroaktívne, takže všetky zeme DXCC prijaté splnením podmienky členstva v IARU, zostávajú v zozname DXCC aj naďalej.

 

Samozřejmě, že JA1BK dosáhl svého a tak se v roce 2006 uskutečnila první expedice KH8SI, aby se „vlk nažral a koza zůstala celá“ byla zaměřena zejména na W,s a JA.

First operation from new ARRL DXCC entity #337

O rok později zásluhou zejména Hraneho, YT1AD se uskutečnila „evropská“ expedice N8S, která skončila fantastickým úspěchem s více než 117.000 QSO . Bezvadná organizace, výteční zástupci šéfa- Krasi K1LZ a David K3LP + super tým z YU,RA,UR,SV,Z3,JT a W udělal ve dnech 4.-17.4.2007 radost zejména mnoha EU.

Trochu historie . 

Portugalský navigátor ve službách španělského krále Filipa III. Pedro Fernandes de Queirós byl údajně prvním kdo dne 2.6.1606 objevil ostrov. Milí a přátelští domorodci na něj museli učinit velký dojem (nejpíše krásné ostrovanky) a dal ostrovu název Isla de la Geute Hermosa (ostrov krásných lidí). Slovo údajně jsem použil záměrně. Přibližně ve stejné době se objevil v těchto místech se svou lodí i námořní kapitán Swain. Domnívám se, že jako Američan uplatnil nárok na toto území, a proto i jeho jméno nese ostrov do dnešní doby. Krása žen byla důvodem, že toto místo vešlo brzy ve známost a bylo námořníky často navštěvováno. Tvrdí se, že jeden z názvů Ostrov milenců vymyslel námořní americký kapitán Turnbull v roce 1830, protože dalšími osídlenci byli předchůdci dnešních hippies. Byť vlastické vztahy nebyly nikdy vyřešeny, tím méně nějak doloženy, nevadilo to již zmíněnému kpt.Turnbulovi, aby ostrov prodal Eli Hutchinson Jenningsovi dne13.10.1856, Američanu, který se připojil ke komunitě milenců se svou domorodou ženou Maliou. Později doložené účty prokázaly, že kupní cena byla 37 šilinků za hektar a k tomu láhev ginu. Vzhledem k tomu, že další uchazeči o vlastnictví se nemohli ničím podobným prokázat je rodina Jenningsových vlastníkem ostrova do současné doby.

 

 

Země a dnešek. 

Původní obyvatelstvo, což byli Polynésané, vystřídali míšenci vzešlí z manželství Eliho a Malie. Na ostrově jich žije (duben 2011) 37. Ostrov o výměře 1865 km2 se sladkovodní lagunou uprostřed (358 km2) a malým ostrůvkem je vzdálen od ostrova Tutuila 214 km severozápadním směrem. Právě laguna je stálým zdrojem pitné vody.Obývaná vesnička se jmenuje Taulaga, v 19.století postavený kostel a škola jsou v dezolátním stavu. Chatrče jsou z kopry, 800 akrová plantáž kokosových palem, banánovníky, chlebovníky a papája tvoří potravinovou zásobu. Samozřejmý je rybolov. Katastrofou pro ostrov byl v roce 2005 tajfun Percy, který způsobil obrovské škody zejména na vegetaci, přesto v té době tam žijících 15 obyvatel přežilo. Z výše uvedeného lze soudit, že život na ostrově by mohla být idyla. Mohlo tomu tak být, ale účastníci jediných dvou radioamatérských expedicí tvrdili, že místní komáři byli hotovou pohromou. Ostrov Swains spadá pod jurisdikci souostroví Americká Samoa.

 

300px-swains_island_map.jpg

swains.jpg

 

 

A radioamatéři

Jak jsem uvedl v úvodu, od roku 2006 se stal Swains Island tehdy 337.entitou DXCC. Obě expedice KH8SI v roce 2006 a N8S o rok později uspokojily částečně poptávku, ale právě ta zůstává pořád obrovská. Předpokládám, že získat povolení k vysílání na tomto místě nebude zase tak pracné. Problematickou zůstávají místní klimatické podmínky, které vyžadují od účastníků nejen perfektní zdravotní stav, ale i kus osobní statečnosti, sebeobětování, aby člověk v tomto nezvyklém prostředí v prvé řadě přežil, ale ještě k tomu zvládl práci v éteru. A že bude o tuto entitu stále zájem, není vůbec pochyb.

kh8si.jpg

 

n8s.jpg

 

 

 

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 433698
Měsíc: 9830
Den: 131