Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tonga - A3

11. 2. 2014

Mezi radioamatéry velice oblíbená entita v Tichomoří, s oblíbenou internetovou doménou "to". Kupodivu nejde o chudou zemi, v produkci hrubého důchodu na 1 obyvatele zaujímá čestné 85.místo na světě. Je známa 2 raritami: zřejmě nejtěžší hlavou státu na světě, panovník váží 212 kg (2012) a měří 207 cm.

 

images.jpg

V době psaní těchto řádků (feb,2014) jsem zjistil, že za vydatné pomoci princezny království Tonga reprezentuje tuto zemi na zimních OH v Soči, sáňkař Bruno Banani. Jde o marketingové jméno podle známé německé firmy, která jeho účast sponzoruje, občanským jménem jde o pana jménem Fuahea Semi, který byl vybrán k sportovnímu výcviku v DL německými experty před 3 roky. Je zřejmé, že firma Banani na přítomnosti výše uvedeného značně vydělá.

Z historie:

 

Od XII.století se Tongané a tongánský nejdůležitější náčelník Tu'i Tonga velice proslavili v celé oblasti Polynésie, proto někteří historici mluví o tomto asi 400 let dlouhém období jako o období Tongánské říše. I když Tongané byli vůdčí silou známou po celém Pacifiku pro zasrašující zvuk jejich velkých bubnů s blánou z hovězí kůže, pro jejich vyhlášené námořnické umění, ale ze všeho nejvíc pro svou tělesnou velikost. Obrovská velikost některých jejich trůnních stolic ukazuje na to, že válečníci a králové dosahovali průměrné výšky přes 2 metry některé dokonce i na 7 stop. K různým ozbrojeným a válečným střetům docházelo poměrně často. Tonga vládla na př. Samoe po čtyři sta let.

 

 stazeny-soubor--1-.jpg

Nejvýraznějším Evropanem v této době byl ale anglický kapitán „všudybyl“ James Cook. Navštívil Tonga opakovaně v letech 1773-7 a nazval souostroví „přátelskými ostrovy“. První  misionář působící na ostrovech byl pravděpodobně Walster Lawry v roce 1822 . V této době mnoho Tonganů konvertovalo ke křesťanství.

V roce 1845 byly ostrovy spojeny do společného Polynéského království mladým válečníkem, stratégem a řečníkem Tāufaʻāhau, který se přejmenoval na krále Georga Tupoa I. a stal se tak zakladatelem královského rodu, který vládne dodnes.

Tongánský král panuje doživotně, královský titul je dědičný. 41 roků byl hlavou státu král Taufa’ahau TUPOU IV. Po jeho úmrtí v září 2006 nastoupil na trůn jeho syn SIAOSI Tāufa’āhau Manumataongo Tuku’aho TUPOU V, v angličtině uváděn též jako George Tupou V. Král se narodil v roce 1948, , korunním princem byl jmenován v roce 1966,  v letech 1979 až 1998 byl ministrem zahraničních věcí. Je svobodný, má jedno dítě (dceru a zároveň princeznu, která nebude moci zdědit trůn).

Tonga se stala britským protektorátem v roce1900 tzv. „Paktem přátelství“. V této době se pokusili evropští osadníci a znesváření náčelníci vypudit krále ze země. „Pakt přátelství“ přestal platit v roce1970 kdy se Tonga stala součástí britského Commonwealthu. V roce1999 se stala členem Organizace spojených národů. Tongánští vojáci se účastní mírových misí OSN. Tonga v zásadě nikdy neztratila svou místní („domorodou“) vládu, což je v oblasti Pacifiku výjimečný jev a Tongané jsou na něho náležitě hrdi, stejně jako na svou monarchistickou tradici.

Současnost:

Souostroví Tonga se skládá ze tří skupin sopečných a korálových ostrovů TongatapuHa'apai a Vava'u a menších oddělených ostrovů na severu. Západní řetězec ostrovů je hornatý, převážně sopečný, nejvyšší bod je ostrově Kao 1 030 m n. m., východní se skládá z atolů.Ostrovy mají tropické podnebí s vydatnými srážkami, 2 600 mm na severu, 1 700 mm na jihu. Teploty se pohybují od 25 °C do 29 °C. Zvláště severní ostrovy jsou postihovány ničivými orkány.

 portofrefuge.jpg

stazeny-soubor.jpg

Tonga je království rozkládající se na souostroví Tonga v jižním Pacifiku, cca na 1/3 cesty mezi Novým Zélandem a Havají. Souostroví se táhne v severojižně orientovaném pásu dlouhém asi 800 km. Nejsevernější ostrov leží necelých 300 km od Samoy. Na západě se nachází asi 500 km daleko Fidži, na východě leží po 450 km Niue a po 1100 až 1500 km Cookovy ostrovy. Nový Zéland leží 1770 km na jihojihozápad. Časový rozdíl OK-A3 činí + 13 hodin. 

Souostroví Tonga zahrnuje 172 ostrovů a ostrůvků, z toho 36 obydlených. Největším a nejlidnatějším ostrovem je ostrov Tongatapu velký 257 km². Stát Tonga, nacházející se v polynéské pacifické oblasti je konstituční monarchií, s parlamentem a předsedou vlády. Tonga ihned po vyhlášení nezávislosti 4. 6. 1970 vstoupila do britského Společenství národů. V r. 1976 Tonga navázala diplomatické vztahy se SSSR. Tonga udržuje blízké vztahy s regionálními pacifickými mocnostmi – Austrálií i Novým Zélandem. Austrálie a Nový Zéland financují Tonga Business Recovery Facility (s rozpočtem 6,5 mil. AUD) na překonání následků nepokojů z vládní krize v roce 2006.

Tonga rozvíjí dobré vztahy s USA. V r. 2003 Tonga podpořila koaliční akci v Iráku a následně byl v Iráku nasazen 45-členný tonžský kontingent (červen-prosinec 2004). Kritika vladaře se nikdy neslučovala s tongánskou kulturou a etiketou. V zemi existuje prodemokratické reformní hnutí s cílem většího občanského zastoupení v parlamentu a většího vlivu občanů na veřejné instituce. Svržení monarchie ovšem není cílem žádného z reformátorů.

Předchůdce současného monarchy král Tupou IV. podporoval tržní ekonomické vztahy, reformoval školství a zdravotnictví podle zahraničních zkušeností a obyvatelstvu přiblížil některé technické vymoženosti 20. století; učinil však ekonomická rozhodnutí, která poškodila ekonomiku země. Problematická byla též praxe prodeje tongánských pasů zejména čínským obchodníkům (což přineslo závazky vůči držitelům těchto pasů a etnické napětí na Tonze).Organizace spojených národů podle svých měření již několik desetiletí označuje oblast jižního tichomoří za území z nejčistějším ovzduším na zemi.V červenci roku 2008 se panovník malého tichomořského království Tonga se rozhodl ve prospěch parlamentu vzdát části svých pravomocí, což bude znamenat konec jedné z mála posledních téměř absolutistických monarchií na světě. O oznámení královského mluvčího informovala agentura AP. 

Radioamatéři

Tonga je oblíbeným místem výjezdu jak menších expedic, tak jednotlivců. U DX-manů jde o "obyčejnou zemi", tedy nijak vzácnou. Je s poddivem, že narozdíl od našich severních sousedů nebyla doposud nikdy navštívena nikým z OK.

 

a35wg.jpg

 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447157
Měsíc: 3374
Den: 122