Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uruguay, CV-CX

12. 10. 2017

uruguay.jpg

Když jsem začal psát tuto rubriku, prim měly entity mezi radioamatéry nejvíce žádané. Uruguay mezi ně rozhodně nepatřila, ale nedávno jsem si řekl, že o této zemi, která je proslavena zejména šikovnými fotbalisty, toho moc nevím. To co vím, že v novinách se o ní moc nepíše, nejsou tam do očí bijící skandály, z druhé strany jako jedna z prvních zemí na světě zlegalizovala marihuanu. Říká se jí také "jihoamerické Švýcarsko" a to již něco znamená.

Není velká rozlohou, pouze 176.220 km ji řadí velikostí na předposlední místo v Jižní Americe. Obyvatel zde žije pouze 3,46 mil. s hustotou obyvatelstva 19 obyvatel/km2. Většinu - 88% tvoří běloši a 94% tvoří potomci přistěhovalců z Evropy, zejména Španělů a Italů. Zbytek jsou mestici, mulati a černoši, pouhé 1% jsou původní obyvatelé - indiáni.

Roku 1516 objevili zemi mořeplavci ze Španělska nezávisle s Portugalci. Uruguay spadala původně pod Brazílii. 25.8.1825 byla v zemi vyhlášena nezávislost.

Hlavní město je Montevideo s 1/3 všeho obyvatelstva. Je zajímavé, že v poslední době sem míří dost přistěhovalců z Brazílie a Argentiny, samozřejmě za výrazně lepšími životními podmínkami.

Cituji dále z wikipédie:

Uruguay je známá chovem krav ve velkém, proto je hovězí v Uruguayi nejlevnějším masem (75URG$/1 kg), zatímco vepřové není téměř k dostání. Oblíbený způsob úpravy je parilla nebo barbeque. Koření se do země dováží a je proto docela drahé. Zajímavostí je pití maté. Obyvatelé Uruguaye stále s sebou nosí termosku s horkou vodou a vyřezanou mističku s mátou a slánkou. Silný nálev dolévají vodou z termosky a dodávají si energii. 

URUGUAY / PODNEBÍ

Uruguay patří do subtropického klima. Změny počasí během roku jsou výrazné. V zimních měsících (červen až srpen) se průměrné teploty pohybují mezi 6-15oC. V letních měsících zde panuje velmi příjemné počasí s denními průměrnými teplotami okolo 28oC. Srážky jsou rozprostřeny do průběhu celého roku a nejsou nijak výrazné. 

URUGUAY / KAM SE VYPRAVIT

V rámci Latinské Ameriky lze Uruguay považovat za relativně bezpečnou zemi a jeden z nejvyspělejších států s velmi nízkou negramotností a dobrou dopravní sítí. Většinu území tvoří nížiny a pahorkatiny, pobřeží je nízké, lagunovité, občas s močály. Podnebí je subtropické, vegetace stepní. Uruguay, nese název podle stejnojmenné řeky. Oficiální název República Oriental del Uruguay, což doslova přeloženo znamená Republika nacházející se východně od (řeky) Uruguay. Jedná se o druhou nejmenší jihoamerickou zemi a nejmenší zemi, v níž je oficiálním jazykem španělština. hlavní město republiky Uruguay a leží na pobřeží Atlantského oceánu u ústí řek Uruguay Paraná, asi 220 km východně od argentinské metropole Buenos Aires. Ve městě, které je významným přístavem, žije zhruba 1,4 milionu lidí, tedy 40 % celkového počtu obyvatelstva, které Uruguay má. Město bylo založeno Španěly v roce 1726 a brzy se stalo důležitým přístavem. Zejména počátkem 20. století se zde usídlilo mnoho přistěhovalců ze Španělska a Itálie. Nyní Montevideo nabízí množství památek - náměstí Plaza Independencia, socha Mausoleo de Artigas, palác Palacio Estévez z 18. století, nejvyšší budova palác Palacio Salvo, divadlo Teatro Solís, náměstí Plaza Constitución s katedrálou Iglesia Matriz. atd.

Colonia

Plným jménem Colonia del Sacramento,. Město bylo založeno Portugalci v roce 1680 a jeho historické jádro je ukázkou velmi zdařilého působení portugalských, španělských a post-koloniálních architektonických prvků. Na seznam UNESCO bylo zapsáno roku 1995. V místní námořním muzeu je vystaven vrak Graf Spee, německého válečného křižníku, který byl na počátku druhé světové války potopen v zálivu La Plata.

Léto v zemi začíná v prosinci a končí v únoru. Nejteplejším měsícem je leden s 320C, nejchladněji je v červnu (60C)

Radioamatéři jsou členy IARU. Ústředním orgánem je RCU, Radio Club Uruguay. Club Log uvádí zemi v žebříčku MOST WANTED až na 279. místě.

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447157
Měsíc: 3374
Den: 122