Jdi na obsah Jdi na menu
 


DIG oslavil 50-ku

Zúčastnil jsem se oslav jubilejních narozenin mezinárodního klubu DIPLOM INTERESSEN GRUPPE, jehož jsem členem od 21.3.1970 . Vzhledem k významnému číslu 50 byla zarážející (zejména ze strany německých přátel ) nízká účast . Ještě neznám oficiální číslo, ale půjde zřejmě o nejméně radioamatérů v historii klubu. Kde nám zůstali Rakušané, nebo Nizozemci, kteří mají velmi početnou základnu ? A tak jsme byli my z bývalého Československa (v počtu 14-asi 20% všech) jedinými, kteří z početné členské základny pochopili, že 50 let trvání klubu stojí za účast a tím poděkování organizátorům. (9 OK + 5 OM). Z dokumentace, kterou vlastním jsem zjistil, že zpočátku byla samozřejmá i účast 400 lidí ! Samozřejmě průběžně (bohužel) přibývají zesnulí. Ti nejsou nahrazováni t.zv. "mladou krví . Dřívější ESA klubu DIG jako Nigel, G3TXF, nebo Baldur, DJ6SI jsou známí pouze dle členských čísel.

Ale dosti nářků. Měli jsme krásné počasí. Pivovar na kopci v Adlersbergu nám čepoval vynikající pivo (světlé i černé). I když nejsem znalec piva, konstatuji, že mi to kvasinkové z Horní Falce chutnalo opravdu moc.

Velkým zážitkem byla páteční návštěva úžasné vyhlídkové věže, přilehlého muzea a pivovaru, vše postaveno dle návrhu světoznámého umělce Hundertwassera, který byl tak originální a úplně jiný, než zbytek možné konkurence. Obdivuji radní města Abensberg (nr Regensburg, cca 30 km), že do toho šli. Ano, je pravdou, že každý máme jiný vkus. Mnoha lidem se to nemusí líbit, ale autobusy narvané parkoviště a davy lidí, byly jasnou výpovědí nás zvědavců.

7b80e461bcdbf31645008cee9a147323.jpg Ta zlatá koule nahoře je restaurace, vede tam i výtah.

01aw69uh.jpgToto je muzeum umělce, ke koupi množství suvenýrů všeho druhu. Já si třeba koupil nádhernou knihu, popisující vlastní nápad, přípravy stavby, stavební práce a úžasný výsledek. Obyvatelé městečka Abensberg (13.800 obyvatel) si uvědomují fantastický finanční příspěvek ze vzrůstajících návštěv, včetně cizinců.

Sobota 1.6.2019 byla dnem návštěvy města Regensburg. Byli jsme tam i před 10 roky. T.č. cca 150.900 obyvatel, partnerským městem je i Plzeň. Dynamicky se rozvíjející původně historické Řezno. Plno obchodních center, asi nejhezčí Donau Zentrum. Za městem je velká továrna BMW (více článek v této rubrice DIG z roku 2009).

Odpoledne od 14-ti hodin byla tradiční UKW Runde, pod vedením Veita, DG7DBN. Bohužel nemohl jsem si zvyknout na jeho styl t.zv. Net Control. Jsem "zpovykaný" mistrem v tomto oboru OK1AR. Měl jsem radost z QSL lístku DK2JX-DIG Nr.23 (jeden ze zakladatelů klubu) a samozřejmě z firemní klubové stanice DK0BMW, kterou přispěl hlavní organizátor setkání Helmut, DL2CH. (2-metrový sympaťák).

Mile mě překvapil sekretář klubu Werner, DH1PAL, který mi zapůjčil své úžasné album fotografií vedené oněch 50 roků ! V r.1969 mladí lidé, plni nadšení s pověstným německým "tahem na branku". Lze co závidět. Nyní šlo o setkání usedlých starších pánů i dam. Zásluhou místopředsedkyně DIG, Marion, DF4UM se částečně snížil věkový průměr účastníků (dcera Ulla DE9ULA, syn Leon DO8LEO, manžel Elmar DO3EH).

biergarten02.jpg

Večerní "Hamfest" bohužel již nebyl tím, co bylo dříve. Tradiční předávání trofejí. Bylo výborné, že za vítězství mezi ženami ve fone části březnové DIG PARTY získala trofej Maruš, OK5AR. Mni congrats. Na rozdíl od Podbořan r.2017, kdy nejvyšší DIG 1000 TROPHY získali Radek, OK1FHI a Zdeno, OK1DOY, tento rok se nikdo nemohl potěšit.

Můj celkový dojem ? Bohužel stárneme, což je vidět na všech tradičních účastnících. Jde o tytéž lidi, Nové tváře jsou milým překvapením. Zarážející malá účast. Obvykle hodně navštěvovaný sobotní hamfest zklamal. Přesto, bohudík, dost pozitivních zážitků, zejména při setkáních se starými kamarády.

Na závěr: každý účastník dostal od pokladní DIG- Ully, DF6QP malý dárek, v ČR mu říkáme "zažigalka" - pamatujete ?

 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447158
Měsíc: 3375
Den: 122