Jdi na obsah Jdi na menu
 


I.EUROPE DIG MEETING IN OK

4. 6. 2013

 

I.DIG setkání v OK

Snad jedinou kaňku na setkání v Podbořanech 30. 5. – 2. 6. 2013) způsobila squdra sv. Petra, která z nepochopitelných důvodů zmáčkla špatný knoflík – výsledek: déšť – oblačno – déšť – liják atd. Chlapci byli nejspíše "pod parou", protože v páteční večer po dvacáté hodině se nečekaně (spíše provokativně) rozsvítilo sluníčko. Na chvíli. Bohužel sobotní ráno upadlo opět do deštivého stereotypu. Protože se zúčastňuji DIG setkání od roku 2006, mohu konstatovat, že od parného Guelsu právě v roce 2006 bylo vždy dobře až krásně – až letos ....

Důležité však bylo, že tým organizátorů v čele s OK1AR se tím nenechal odradit a ovoce jejich snažení s potěšením konzumovali všichni účastníci podbořanského srazu. Zejména přátelé z DL museli být z českých cen nadšeni, protože pouze ubytování odpovídající v průměru 30 – 40 € za dvoulůžkový pokoj na jeden den je minimálně o polovinu levnější, než v jejich domovině. Obdobně si ceny pochvaloval i Petr OM3EE- slabá koruna vůči € už je trochu znát. A to nemluvím o stravování, kde kuchyně v hotelu Národní dům nestačila vyřizovat objednávky zejména na Schnitzel s přílohou (považte, i s dobrým pivem za pouhých 8 €).

Pan šéf výše uvedeného hotelu si sice najal na obsluhu posilu, ale hoši nezvyklí tomuto množství hostů to zejména ve čtvrtek zvládali s nejvyššími obtížemi. Během dalších dnů to již šlo lépe a při hamfestu byla obsluha skoro dokonalá. Začátky těchto setkání jsou vždy příjemné v tom, že se postupně setkáváte s přáteli z éteru, které jste dlouho neviděli nebo je dokonce ani neznáte. První pohledy nemířily do očí, ale na visačku účastníka, kterou každý obdržel s mnoha dárky při prezentaci. Předem vytištěnou, vkusnou, se jménem, call a číslem DIG.

Tak jsem se hned po příjezdu osobně seznámil s Radkem, OK1FHI (jinak spolu běžně korespondujeme-hi). Na mé první CQ se ozval OK/DH1PAL-Werner, sekretář DIG. Trvalo mi chvíli zvyknout si na ono samozřejmé OK před jeho značkou. Netrvalo to ani 5 minut a Werner přikvačil do vinárny hotelu, kde se nás usadilo s ručkami více. Bylo opravdu milé potkat se po dvou letech s přítelem, vynikajícím člověkem a skvělým výkonným šéfem DIG.  

qoo130e6d1wherqozdiugtlefb25qiw9dldcbbyxp8zahma8qepr7xzt5luox_lhbev-bxm.jpg

DIG 236+DIG243 

 

Uběhla čtvrthodinka a objevila se Elfi,DF3TE – parťák z našeho společného výjezdu na DIG rundu do Podbořan v únoru 2011. Asi jsem přehnal stisk ruky (později jsem ubíral-hi).

dh5jr-df3te-df4um.jpg

 

DH5JR,DF3TE,DF4UM

Předem jsem měl domluven sked s Marion, DF4UM, kde mi šlo hlavně o SWL QSL jejich dětí Ully, DE9ULA a Léona, DE7LEO – nejmladších členů klubu. Jde o silný klan pro Family Award (5 bodů-Marion je dcera DF3TE, junioři jsou vnuci DF3TE a DH1PAL) Muselo to být ve čtvrtek, protože DF4UM s manželem (není radioamatér) a dětmi (harmonischen) odjížděli po pátečním výletu domů do Gammertingenu. U DL se mi líbí, že jsou systematičtí a vždy splní svůj slib. Marion se objevila za malou chvilku se svými juniory, byla domluvena QRG. QSO proběhlo ve 12:05 – ve 12:12 přiběhli junioři s vyplněnými QSL (i od maminky) !

 

 

th4p2yzzfask_-lnpwuifb1i-bnn4uygejsfu1g25bht9nns3e7n45jpylgkw27dged6ay8.jpg

1eotq4v9qvyo9ekgzwvytc2ycmm9ctarxgwhrfj8u8yldorkdb6xs2ifmif0kz6tsbdkob8.jpg

 

DF4UM,DE7LEO,OK1AMU

Není nad to, když rodiče "cepují" své děti třeba i pokud jde o QSL morálku – první bod z plánu, který jsem měl pro Podbořany, byl splněn – stal jsem se vlastníkem QSL- nejmladších DIG , má zatimní suma činí 2005 cfm členů DIG. (A bude to přibývat – zejména v sobotu).

Protože mnoho účastníků – DIG - znám, upoutal mou pozornost menší nenápadný sympaťák (někde jsem ho již viděl) s Nikonem. "Cvakal na plné pecky" – k nikomu si nepřisedl, s nikým neprohodil zatím ani slovo. Teprve večer jsem se dozvěděl, že jde o šéfa ruské DIG sekce, Borise UA1DJ, kterého spíše známe jako OH5ZZ, kde většinou roku pobývá. A to jsem ještě nevěděl, že se v sobotní rundě objeví jako R1DIG – DIG 6000 (kterou ještě nemám). Uvědomil jsem si, že jsem jej viděl na QRZ.com. Nemohu opomenout setkání s 1.sekretářem DIG, který tuto funkci vykonával 40 let-Eberhard,DJ8OT vypadá pořád báječně.

mail.jpg  

Ve čtvrtek odpoledne s Radkem čekáme na 16-tou hodinu, kdy odstartuje mobilní závod. Každý účastník obdrží následující den diplom (který se všem líbí). Zklamala nás pouze malá účast (cca 40 stanic), ale to nevadí. Poctivě to vzala parta z Ukrajiny a Běloruska – UR9LD,xyl UR6LGT,US3LX a OK8EU. Nepodařilo se jim pouze přemluvit DX-mana UY5LW-hi.

Specialitou závodu byla povinnost závodníka ihned po QSO opustit frekvenci. Stabilní kmitočet měla pouze žolíková OL2013DIG – DIG 7777, povolení bylo vydáno pouze na 15 dnů! Počítala se za 10 bodů, nebyla samozřejmě hodnocena. Obsluhoval ji OK1AR a zvládnul pile up výtečně. Následoval návrat do hotelu a vypisování QSL ze závodu.

m812b6p1qatzmmu3zje8qrf8jcupmgdtj-xql22vrc0xfledad7kyet7dn1qhxojbrmmlvs.jpg

 

Zde trochu odbočím. Podmínky závodu si mohl každý přečíst v českém a německém jazyce v programu setkání, který dostal při příchodu do místa konání spolu s dalšími písemnostmi a malými dárky. Logy se musely předat contest manažérovi Radkovi, OK1FHI do 18-ti hodin. Proto je s podivem, že takoví zkušení operátoři jako Ulla DF6QP s manželem Walterem, DL8JS (DIG 0001) odevzdávali deník až příští den, tedy nebyli hodnoceni a přišli o diplom. Důležité totiž bylo i to, že Harry OK1MQY si deníky po 18-té hodině přebral, aby mohl zpracovat via PC nejen výsledkovou listinu, ale pomocí tiskárny i vkusně diplomy vyplnil. Aby byla perfektní organizace kompletní, nemohu opomenout úžasného šéfa QSL bureau, Pepu, OK1SRD – který ihned QSL vhozené do boxu (kartonové krabice) třídil.

Co to bylo za práci jsem poznal v sobotu po rundě. Nejdříve jsem vyplnil své QSL a pak nabídnul pomoc Pepovi. Před jeho výkony počas celého setkání hluboce smekám – třídil jsem cca 120 minut a "hlava mi šla kolem". Mni tnx Pepo ! A to ještě přivezl z Prahy, z ČRK pro OK-účastníky plnou přepravku lístků z QSL služby Josef, OK1ES!

Čtvrteční večer měl svou prezentaci Franz, DL9GFB. Byla promítána a účastníkem expedice komentována 5W0M. Franz je pravidelným účastníkem mnoha DX-expedic (namátkou VU7SJ, VU4AN/ VU3RYE,9N7AN etc).Pravidelně se účastní (pokud není na expedici) DIG-QSO-PARTY-zejména dubnové – telegrafické. Je výborným tanečníkem, ze svého QTH na Rujaně je nepochybně účastníkem tamních tanečních soaré, jeho elegantní oblečení na hamfestu – bílé kalhoty, černé sako z něj zcela určitě udělalo DIG-DANCE-STAR.

Pak nastal pátek, což je vždy den výletů. Tentokrát dvěma autobusy do Holýšova (firma Kabex) a do leteckého muzea. Nepřidal jsem se k většině. Minorita si udělala výlet do Karlových Varů. Já tam dlouho nebyl a na vlastní oči jsem tedy viděl "ruské lázeňské středisko" - více komentovat nechci. Konec výjezdu byl poznamenán lijákem (jak jinak). Sušili jsme se pak po cestě v autě při naplno zapnutém topení.

V 17 hodin jsme byli domluveni, že v Podbořanech nabereme Mílu, OK1KI, právě přicestovavší autobusem z Prahy. Na zadním sedadle byl Radek OK1FHI (s pohárem pro vítěze mobilního závodu a svým sponzorským příspěvkem, což byly kouzelné miniatury Škodovek za 2. a 3.místo), obklopen dámami – Inge, XYL Petra OM3EE a Kiki. Za námi jel nádherný sporťáček Toyota manželů z DL, kterým ujel ráno výletní autobus (byli na špatném místě - jako jediní). Prosili o navigaci do Strojetic – do kulturního domu, kde bylo slavnostní vyhlášení výsledků mobilního závodu.

Zde jsem viděl prvně jako tlumočníka Petra, OM3EE a jeho práci vysoce oceňuji. Samozřejmě blbá náhoda, jak to tak bývá, způsobila změnu plánu kuchařského týmu Aleny OK7AR, manžela Toma a dalších, kteří zajišťovali pro víc než stovku lidí páteční večeři. Mělo to být vepřo, knedlo, zelo. Totéž však měli k obědu v Holýšově. Alena s Tomem to vyřešili v kriticky krátké době super !

Dostali jsme chutnou svíčkovou omáčku s knedlíkem a vepřovým. Ještě jednou díky, Alenko a Tome!

Diplomy se kvůli stupňování napětí předávaly od konce. Naprosto úžasné bylo, že všichni držitelé autíčkového diplomu byli obšleháváni blesky fotoaparátů a bylo jedno, kdo je poslední a kdo první. Rozesmátí UR9LD,UR6LGT,US3LX a všichni další byli dokladem toho, že režie tohoto aktu byla výborná. Osobně jsem typoval jako vítěze Michaela, DG7DBR. Sám boss setkání OK1AR pravil, že nečekal na 1.místě Harryho, OK1MQY. Opravdu překvapil. Autíčka s diplomem pak získali Karl DM4DB a Alex, OK1VOF.

Na každém setkání je královským dnem vždycky sobota a bylo to tak i nyní. Jednak jde o FM-VKV-RUNDU a pak o večerní hamfest. Zdeněk OK1AR řídil rundu z domova, vedle něj dělal PC záznam Harry OK1MQY. Jak to tak bývá, tak nedochvilní OK se objevovali u prezence většinou na poslední chvíli (ti, kteří přijeli pouze na sobotu). I když runda začínala v 9:30, ještě 5 minut před startem bylo u recepce plno. Pánové, o které se jedná a případně čtete tyto řádky, uvědomte si, že toto by se na setkání v DL nikdy nestalo.

I zde musím odbočit. Je všeobecně známo, že členský příspěvek DIG činí pouhých 10 € ročně, tedy v současném kurzu něco okolo 260.- Kč. Jde o takovou obrovskou částku, kterou váš rozpočet neunese? Píši to proto, že při jednom ze sezení u společného stolu na mne přísně pohlédla a zakývala prstíčkem (jako – pojď k tabuli) Hanelore,DH5JR . Ona expeduje všechny materiály pro cca 5000 členů DIG z města Velbert. Otázka zněla: jak je to možné, že většina OK-DIG tento příspěvek neplatí? Odpověď byla jasná, ale raději jsem mlčel.

Není přitom žádný problém v obálce poslat na adresu DF6QP (www.qrz.com) oněch 10 € - třeba doporučeně. Ostatně jste mohli dát v Podbořanech tuto částku přimo Ulle cash. Tak to dělám každý rok já a jsem klidný. Ponaučení : jsem-li členem mezinárodního klubu, je samozřejmou povinností klubový příspěvek zaplatit. Tyto nepříjemné řádky píši nerad, ale musím, když vidím jak se samozřejmostí uvádíte, že jste členy prestižního klubu DIG, dtto je tam odznáček s orlíčkem a členským číslem. Uvědomte si, že tuto vaši nekázeň nahrazují ti, kteří platí pravidelně a mnohdy v daleko větších částkách. Je tristní si pomyslet, proč to dělají. Howgh !

OL2013DIG se ozvala přesně v 09:30 hod. Nejdříve brala všechny stanice z DL, pak šlo vše dle abecedy. Jak je u OK1AR zvykem – pohodový hladký průběh, kdo nezalogoval jméno či členské číslo, Zdeněk vše ještě zopakoval. Super Zdeňku! I když byly všechny stanice vyzvány, aby ve 2.kole došlo pouze k výměně reportů, byli tací, kteří znovu opakovali vše z kola prvního (bohužel i OK,s). Lahůdkou pro účastníky rundy byla stanice OK/R1DIG. Ještě k tomu s okamžitou výměnou QSL! Many thanks Boris!

ipnuodxojxzgubeuimk1xtjh3cljss4r-z4xtr7_nvjjgrquopuzn31qhxojxbmmpgifmhi.jpg

 

Jak jsem se již zmínil, po rundě je zabíračka vypisovat zbylé QSL. Hodit do bedny a věřit, že to Pepa stihne. Samozřejmě že ano! A ještě k tomu mi umožnil udělat své první (CW) QSO na LW. Byl to zážitek. Bylo nutno velice pomalu klíčovat. Následoval nutný odpočinek před hamfestem, který začínal v 18:00 hodin. Sál byl hezky vyzdoben, na stolku trofeje a plakety DIG + další ocenění pro mnoho, mnoho přítomných. Za organizátory začal OK1AR, pak starosta Podbořan, za ČRK přečetl pozdrav OK1CF, za ústředí DIG Werner, DH1PAL. Následovala hudba. Až později jsme se dozvěděli, že oním jediným multiinstrumentalistou byl majitel místního pohřebního ústavu. Na hudební produkci to poznat nebylo, sklízel zasloužený potlesk a od první chvíle se na parketu tančilo.

Během hudební produkce jsem se ohlédl a spatřil důstojníka české armády ve slavnostní uniformě - na hrudi měl plno metálů. Má první myšlenka byla, že jde vyhlásit pro všechny přítomné OK,s mobilizaci - hi. Já mám kliku, do této kategorie již nespadám. Přiblížím se a vidím Jardu, OK1BZ. Výborná myšlenka a pohotová odpověď na mou otázku – proč Jardo? No přece sem nepůjdu v trenkách.... Také řešení. Jardo úžasně ti ta uniforma padne.

d-bvisdklqzx_froyez-ly9-5qt-yirdqrvvcgzieuoaojunr8pljqr5tamwhvipexfkgx0.jpg

Svobodník v.v. s obdivem zírá na kapitána ČA  

Po dalším kolečku hudby nastalo odměňování. Ceny jako vždy. Hvězdou večera byl Beda, OK1DOZ, nový držitel DIG 1000 TROPHY. Congrats ještě jednou Bedo! Poprvé jsem zažil udělení zvláštní ocenění – a to nejstaršímu účastníkovi setkání. Sponzor-Radek OK1FHI pro ten účel věnoval krásný velký model Škodovky. Pro cenu si šel Petr, OM3EE (83). Když mi říkal ve Strojeticích v pátek večer, kolik mu je – nevěřil jsem – musel mi to napsat na papír. Elegantní gentleman, druhý muž organizačního výboru, tlumočník, skromný člen DIG, který si konečně dokompletoval s přídavkem potřebných 250 bodů na VKV a věřím, že to vše podá tak, aby nejvyšší trofej přebral příští rok.  

povsvw1ytxgd9qgswnvc--oyspeifierxvh82dmsm8qu1prng5cpuvbfmm9iuarbx92w50k.jpg

Funkčně nejstarší DIG v Československu:DIG 236+DIG 251   

Aby to bylo pro fotografování hodně kontrastní, postavila se vedle něho Kačenka, OK7AR jnr. (9). Bylo mi ctí, že jsem s Inge a Petrem setkání prožíval. Pozdrav do Bratislavy oběma.

Oficiální část setkání skončila, Zdeněk, OK1AR si s celou rodinou snad dají zasloužený odpočinek. Mnoho díků všem do Podbořan. Následovala free zábava. Alena, OK7AR má bezvadné tanečníky Míšu a Kačenku. Obě děti se suverenitou provedly své rodiče. Pro malého Míšu si přišla na jive Maryja UR6LGT a byli výborní. Pokud bych byl porotcem v podbořanském STAR DANCE, první cenu bych dal UR6LGT s UR9RD. Od Igora EU1EU,OK8EU jsem očekával jeho pověstné taneční vystoupení. Omlouval se, že nezazněl takový rock, který by ho motivoval.

Ingrid, DL4BO pak pozvala všechny přítomné na další DSW meeting 2014 do Hamburku. Werner mi říkal, že o místu dalšího DIG setkání v roce 2015 ještě rozhodnuto není. Typoval bych to v okolí města Koblenz. Loučení jsou smutná i veselá, a to proto, že víme, že se opět uvidíme. Tak zase nshl-awdshn.

77 všem přítomným i nepřítomným.

 

Rozsáhlá obrazová galerie je na webu Radka,OK1FHI:

https://picasaweb.google.com/ok1fhi/DIGSetkaniPodborany2013

a jeho článek o setkání : http://www.ok1fhi.cz/dig-diplomy/setkani-dig-2013-podboany.html

A z pohledu OK1AR čtěte na:  http://ok-dig.nagano.cz/clanky/dig2013.pdf

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447158
Měsíc: 3375
Den: 122