Jdi na obsah Jdi na menu
 


Češi na Járu da Cimrmana nezapomínají

22. 8. 2013

Tak jako se Češi vypořádali s požárem skoro hotového Národního divadla, tak přistupují s pietou k místům, kde "Největší Čech" procházel během svého neuvěřitelně bohatého života. Zásluhou tisku (DNES, 20.VIII.2013) byly publikovány první stopy. Pro nečtenáře těchto novin si dovoluji upozornit na skutečnost, že mnozí možná nevíte, co se poblíž vašeho QTH nachází:

  1. Semily-Nouzov umožňuje navštívit "Rozhlednu pro ty, kteří trpí závratí",předpokládám, že se brzy objeví v Guinessově knize rekordů. Jde totiž o nejnižší světovou rozhlednu, o kterou se zasloužil Mistr po návštěvě Eiffelovy věže v Paříži. Sám postižen trvale závratěmi, chtěl poskytnout návštěvníkům obdobně postiženým, možnost pokochat se pohledem na panoráma okolí Semil. Navrhnul si vlastní rozhlednu v podobě ohrádky, kde jedinou podmínkou viditelnosti je den bez mlhy.
  2. Lipník nad Bečvou - "Cimrmanovo nábřeží bez vody" Jde o 50 metrů dlouhou uličku v centru Lipníku. Záslužnou prací konšelů města vznikla stěna s namalovaným západem slunce nad mořskou hladinou. Návštěvníci tohoto díla vidí namalovaný letící balón, obloukové lampy, či historické kolo.To vše za šumění moře a křiku racků (z reproduktorů). Díky moudrosti vedení města (kdo jiný se tímto může u nás pochlubit?) vzniklo vůbec první nábřeží na světě bez vody !  Proč Lipník ? Pocházela odtud mistrova oblíbená stěnografka Františka Podhájská.
  3. Letohrad - "Cimrmanova světnička" Muzeum se nachází ve sklepních prostorách zámku. Unikátní exponát je lžíce hladomorka. Díra v jejím dně zabraňuje hltání polévky. Otvor bylo možno regulovat podle síly hladu špuntíkem. Lze spatřit i zub moudrosti, který si sám mistr vytrhnul,aby tím dokázal celému světu, že ztráta jeho zubu se neodrazila na jeho trvající genialitě. Návštěvníci spatří fotografii všech jeho 13 kojných. Mistr byl totiž kojen až do svých 13 roků .
  4. Kaproun u Kunžaku "Železniční stanice" Jedné červencové noci roku 1900 byl zde Mistr detrainzován (vysazen), protože neměl jízdenku (víme, že byl drobný škudlil). Archeologové zde podnikli výzkum. Byl úspěšný. Otisk  mistra po vyhození z vlaku do měkké hlíny byl posléze.odlit. Vzniklý reliéf si mohou návštěvníci vyfotografovat. U kolejí vznikla mohyla Mistra, která se rok od roku zvětšuje. Příchozí se přinášejí drobné kamínky i balvany. V okolí prý již kamínků není-vše je vysbíráno.
  5. Poblíž Lomnice u Třebíče "Vrch Plahočina" Ve výšce 460 metrů nad mořem zde Mistr dostal nápad. Vynalezl 5-ti taktový motor. Takty byly: sání, komprese,výbuch, výfuk a odpočinek. Proč onen poslední takt? No i přece tomu stroji chtěl dopřát trochu toho odpočinku.
  6. Březová nad Svitavou "Dobře ukrytá rozhledna" Opět geniální nápad Mistra, který okouzlen zdejší krajinou žádal radní o zbudování rozhledny (pro návštěvníky netrpící závratí).Jako mnohokrát nebyl vyslyšen.I pravil: Však bude za 100 let ! I stalo se..Unikum jest v tom, že pohledu z rozhledny částečně brání stromy, které dobře ukrývají rozhlednu před turisty. Může se kdokoli jiný na tomto světě pochlubit rozhlednou podobnou ? Samozřejmě nemůže. I zde zanechal Mistr významnou stopu.

Pokud ctěné čtenáře článek uspokojil, uvítám další příspěvky do achivu našeho Institutu Járy da Cimrmana. Vzhledem k tomu, že měl Největší Čech i mnoho přátel na Slovensku (vždyť šlo tenkrát o společné občanství v Rakousku-Uhersku), potěšily by mne příspěvky i z OM, kde Jára da Cimrman navštívil zejména mnoho hostinců (v rámci připravované srovnávací studie, kterou již nestačil dokončit).

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


HF Propagation


select language


Visitors
Archiv

Kalendář
<< listopad / 2020 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 525039
Měsíc: 9011
Den: 344