Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cimrmanova věštírna

23. 4. 2017

 Začneme trochu netradičně - událostí starou pouhé 33 roky: tedy založením Prognostického ústavu.

Prognostický ústav vznikl roku 1984 na základě usnesení vlády ČSSR č. 10/1983. na popud generálního tajemníka ÚV KSSS a šéfa KGB Jurije Andropova. Organizační struktura, personální obsazení vedoucích funkcí i míst výzkumných pracovníků jsou doposud neznámé, stejně tak jsou neznámé výzkumné cíle a úkoly. Oficiálně byl Prognostický ústav (národem pojmenovaný jako "Jakešova věštírna") zřízen podle sovětského vzoru za účelem hledání cesty z ekonomického a společenského úpadku, kterým komunistický blok tehdy procházel, pomocí prognostiky. Jeho členové byli cíleně vybraní prognostici, kteří měli formulovat prognózy, tedy matematicky podložené odhady budoucího vývoje společnosti a především ekonomiky. 

Minimum Čechů však ví, že myšlenka KGB-áka Jurije Andropova je pouhý plagiát, vyvolaný hystérií v zemi "Kde zítra znamená již včera" vzniklý jako reakce na Reaganovu doktrínu.

Jsme v Institutu hrdi, že můžeme prohlásit další prvenství "Největšího Čecha" vzniklé pod názvem Cimrmanova věštírna. 

Jak k tomu Jára da Cimrman došel? Jednoduchou úvahou: když se dá předpovídat počasí, lze analogicky předpovídat - věštit i vše co nás v budoucnosti čeká či postihne. Jeho žádost v tomto smyslu podaná Nejvyššímu živnostenskému úřadu ve Vídni, byla (ostatně jako vždy) odbyta odpovědí:  „Vzpamatujou se, Zimmermann, takovým kravinám nikdo nikdy v Evropě věřit nebude.“

A tak (ostatně jako vždy) šel Jára dále sám, ale svou cestou. Pravda, ony předpovědi více méně nevycházely. Proč ? Jára přistupoval k problému citově. Ví se o něm, že měl velmi dobrý vztah k následníkovi trůnu Ferdinandovi d,Este a jeho půvabné manželce hraběnce Žofii Chotkové. I předpověděl v roce 1913 Rakousku-Uhersku obrovský hospodářský rozvoj spojený právě s inaugurací nového císaře. Samozřejmě nikdo nemohl tušit, že dojde k "Sarajevskému atentátu" (28.6.1914) a první věštba vzala za své. Jára byl otřesen. V další věštbě již byl úspěšnější, s předstihem oznámil vítězství Trojdohody, ale po třetí věštbě o modernizaci matičky Rusi v čele s carem Mikulášem po skončení války, všeho znechuceně zanechal a vrátil se ke svým nezapomenutelným vynálezům. (Viz článek na tomto webu "Utajený vynález").

A tak se ke konci opět s oklikou vracíme k Prognostickému úřadu. Původní Cimrmanova myšlenka alespoň pomohla mnohým vědátorům-prognostikům k získání teplých místeček velice brzy "po sametu".

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 447151
Měsíc: 3378
Den: 125