Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jára da Cimrman north trip I.

12. 9. 2018

Je středa dne 12.září léta páně 2018 . S díky přijal náš Institut nabídku generální ředitelky firmy Guess paní Amandy , tedy využít nádherného slunečného počasí a vycestovat po stopách Největšího Čecha , tentokrát k severním hranicím České republiky  do osady Nouzov . Nachází se poblíž města Semily a jest zde nejmenší rozhledna na světě , zejména pro lidi , kteří trpí závratí (mimochodem závratí trpěl i náš Velikán a též pisatel tohoto článku) .

Od Institutu jsme vyjeli autem paní sponzorky - viz krásně naleštěný červený Jaguár :

clanky-15955.jpg

Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 528,9 metrů . Málokdo ale ví, že se nachází zcela určitě ve středu kontinentu Evropa a trvají spory, zda dokonce nejde o střed světa . O rozhlednu pečuje pan Farský se svým synem . Návštěvníci na toto místo nosí na památku kamínky, kameny i balvany. Největší vzdálenost byla od českých Australanů Jany a Miloše . Střed - toho času Evropy je zřetelně označen malou lesknoucí se pyramidou . Vedle byla zasazena roku 2006 lípa , která bohužel rychle roste a stíní rozhledu cca z 25%, ale to vůbec nevadí . Na zábradlí rozhledny jsou názorné tabulky popisující, co vidí návštěvník v dáli . Je zde i dalekohled . Bohužel v den návštěvy byl nahrazen hadicí (snad z pračky), protože optiku kdosi ukradl . Pro potěšení jsou zde instalována řídítka z jízdního kola s nápisem: Vyděrži pioněr ! (Pamatuje na film Pelíšky) .

img_20180912_111323.jpg

Vzhledem k několika menším úrazům, nyní zapíná elektrický proud pan Farský (po předložení lékařského souhlasu adepta) . Je zde i telefonní budka, v níž se o dnech Adventu rozsvítí vánoční světlo .

cimrmanova-rozhledna.jpg

cimrmanova-rozhledna2.jpg

rozhledna_jary_cimrmana.jpg

img_20180912_112151.jpg

Díky velkorysosti majitele pozemku s rozhlednou je vstup na ni zdarma. V době naší návštěvy zde měla praktickou výuku vlastivědy 5.třída blízké školy ze Semil . Na některých fotografiích, pořízených zřejmě před 12-ti roky je teprve čerstvě zasazená lípa . Pozorovatel vidí, že je o bezpečnost návštěvníků postaráno dokonale a  případný smrtelný úraz je vyloučen . Příjezd k rozhledně jest pečlivě označen, jinak stačí do navigace zadat Nouzov u Semil.  Automobilem se dostanete až na místo samé .

Samozřejmě, že jsme u rozhledny byli na rozpacích, proč ještě nebyla vyhlášena Národní kulturní památkou . Lze spíše očekávat, že ji zahrne UNESCO do seznamu celosvětového dědictví .

Bylo zde krásně - a co hlavní, nadýchali jsme se množství zdravého horského vzduchu .

Počasí: slunečno, bez mraků, teplota 230 Celsia . Den, jako vybraný pro výlet . Zájemci budou mít možnost brzy si přečíst pokračování tohoto tripu . Nejbližší cíl: obec Příchovice, hostinec U čápa , Muzeum JdC a rozhledna JdC zvaná Maják.

 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447155
Měsíc: 3375
Den: 129