Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jára da Cimrman north trip II.

13. 9. 2018

Opouštíme první rozhlednu a směřujeme na vyšší, zvanou Maják, která se nachází v Příchovicích u Kořenova. Byla dokončena v roce 2013 . Jedeme přes půvabné město Vysoké nad Jizerou, které je nesmazatelně zapsáno v galerii světové architektury zjevením . Jde o cosi jako osadu za městem, nazývanou domorodci Šmoulov . Vidím cosi jako sídliště chatiček-roubenek , postavených nedávno . Investory byli zbohatlící z celé republiky, kteří neváhali do své rekreační nemovitosti investovat své balíky v potu tváře vydřených miliónů Korun českých. Zvenku to vypadá jako domeček nemajetného občana . Uvnitř jsem nebyl, ale byl jsem ujištěn, že jde "o přepych na n-tou" .

Jaguár spokojeně bublá, blížíme se k půvabným Příchovicím, části většího Kořenova. První stavba, kterou vidíme, nám dává najevo, že jsme dojeli dobře .

img_20180912_134332.jpg

Ano, jde o slavné polárníky, kteří dosáhli jako první Češi "Severního pólu" . Všichni v zimním, pouze otužilec Miroslav Tyrš ve sportovním outfitu .

Blížíme se k proslavenému muzeu, které sídlí v čemsi jako bunkru . Je vybaveno množstvím artefaktů po Největším Čechovi, věnovaných nadšenci z okolí i daleka . Významně přispělo i Divadlo Járy Cimrmana.

dscf0585.jpg

dscf0619.jpg

cimr2.jpg

stazeny-soubor.jpg

img_20180912_131727.jpgJsme obklopeni množstvím exponátů z Cimrmanovy pozůstalosti . Lžíci hladomorku známe, ale talíř s vypouštěcím špuntem ne . Je na nás osobně, kam exponát zařadíme. Sako pubertálního Járy Cimrmana mu bylo malé, protože tvůrce, jeho otec, sám krejčí byl pouze "kalhotář" (to samé jako Vasil Bilak, ale jemu na výuční list alespoň připsali doušku : Pozor ! Na saká nepúšťať.

Já mám z muzea dva obrovské dojmy:

- setkání s Járou (tedy alespoň s jeho bustou) .

- Poprvé jsem spatřil velkou fotografii oponenta Cimrmanologů z Prahy - tedy profesora Ericha Fiedlera z Vídně. Jeho portrét musí být z mládí. Pod fotografií jest uvedeno, že v současné době je mnohem ošklivější .

Ale zpět k rozhledně:

byla postavena ve výši 785 m nad mořem. Přibližná výška je asi 25 metrů. Nahoru vystoupíte po 115 schodech. Pro lezce trpící závratí je dole částečné řešení - přenosná rozhledna, čili 2 metry vysoké štafle, podepsané členy Divadla Járy Cimrmana . Nemusí tedy šlapat do té hrozné výše.

U výše uvedených boxerských rukavic z pozůstalosti borce Frištenského není bohužel jasno, proč "Frišťa" rukavice v boji s Ukrajincem Hrihorijem Smrtěnkem odhodil . Jako vlastenec uvažuji, že Smrtěnka chtěl domlátit holou rukou .

Návštěva tohoto muzea je podnětná. My badatelé jsme se dozvěděli mnoho nových  poznatků ze života Největšího Čecha. Samozřejmě toto muzeum nemůžeme srovnávat s nedávno rekonstruovaným Národním muzeem . Ale spojí-li se ruka s rukou, máme naději, že v naší vlasti budou vznikat muzea další a kdesi v budoucnosti může být Národní muzeum překonáno - či přeskočeno ?

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3378
Den: 126