Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jára da Cimrman po návratu z Clippertonu

17. 2. 2015

Věrní čtenáři tohoto webu, ale zejména zájemci o výsledky bádání Institutu, nepochybně zaznamenali, že po dlouhé době, lépe řečeno po 1,5 roce se něco událo. Ano přátelé máme neobyčejné potěšení, že vás můžeme seznámit s dalšími osudy Největšího Čecha. Stopa opět vedla, kam jinam než do Liptákova v Severních Čechách. Jasnou úvahou i kyberneticky zpracovanou bylo zjištěno, že drtivá většina objevů byla hlášena z této vísky. Vzhledem k tomu, že máme v Liptákově (po zkušenostech z poloviny druhé poloviny minulého století, placeného informátora, obdržel Institut stručný email: Na  pokraji vsi se zřítila část neobývané chalupy (vlastník obecní úřad Liptákov), mohlo by tam něco bejt. Nikdo o historii dlouho neobydlené a chátrající nemovitosti toho moc neví. Přijeďte !  XYZ

Vždy dobře informovaný spolupracovník nás navnadil. Popis pátrací akce je vždy nudný. Tentokráte trval 6 dní a zadařilo až den předposlední. Oťukáváním chatrného komína došlo k jeho zřícení. V prachu, sazích a mezi dalšími zejména historicky zastaralými zvířecími nečistotami jsme objevili pečlivě zabalený balíček v pergamenu. Informátor měl čuch ! A což teprve po opatrném otevření. Ano, další objev. Notes-deníček JdC byl dlouhá léta pečlivě zazděn a tedy samozřejmě opomíjen. Jako poklad byl převezen do Institutu, kde byl podroben pečlivé restaurátorské práci (máme odborníky). V životě českého génia je již málo bílých míst a nám se otevřely dějiny. Blížící se konec starého dobrého Rakousko-Uherska, kdy se JdC vrátil z kouzelného pobytu na ostrově Clipperton, kam ? Samozřejmě do Liptákova ! A jak jsme zjistili, přivezl sebou i svou nejmilejší přítelkyni, domorodou krasavici, obdařenou vším, na čem se oči mužů nejdříve vytřeští a pak zasní: ta kdyby byla moje..., ale nebyla ! Byla pouze jen a jen Járy. S napětím čteme: 1.září: zjišťuji, že bych se o své znalosti z Clippertonu měl podělit s veřejností. Konec konců mám pořád dar od kamaráda Sama Morseho-destičku s jeho podivnou abecedou....nejlépe se lze seznámit v hospodě, v Liptákově poslední nedávno zkrachovala, ale kousek odtud v Blottendorfu je sklářská hospoda "U Karvánků" Pětičárce určitě bude pivo chutnat....

7.září: V Blottendorfu jsme založili C.a K. český radioklub ! Celá hospoda čuměla ! Jednak na Pětičárku, jednak byli u vytržení z mého povídání. Oni tam na venkově znají pouze, že existuje nějaký telefón, ale ten má pouze pan Oppitz jako majitel sklárny. A telefon potřebuje dráty. Konec konců s Nikolou T. jsme tomu ňoumovi Marconimu ukázali, že to jde i bez drátů. Uděláme to zde také. Krystalku jsem se naučil zhotovit a předvedu. Pouze mi zdejší starosta Naschinetz kladl na srdce, že podle zákona musíme mít registraci a tu povoluje v Práglu C.a K. zastupitelství na doporučení C. a K. Centrálního českého radioklubu....

20.září: není mi dopřáno nic ke štěstí. Dostal jsem od vrchnosti z Práglu písmo, že se činnost námi zamyšleného radioklubu pozastavena, pokud nebude uhrazen registrační poplatek ve výši 100 zlatých a 99 krejcarů.

Ach ty můj Bože, proč mne tolik trápíš, vždyť si to nezasloužím....

30.září: konečně dobrá zpráva - místní vašnosta a majitel většiny polností pan Mühlbauer mi slíbil, že registrační příspěvek uhradí, pod podmínkou, že naučím jeho sedm dětí morseovu abecedu. Samozřejmě ujednáno :

20.října: C. a K. Centrální český radioklub z Práglu nám odepsal, že obdržel registrační poplatek. Dále mu  máme sdělit jména a stáří zamýšlených a registrovaných členů klubu, kvůli vyměření sazby členských příspěvků.....Cože ? On jim nestačí ten balík zaplacený naším donátorem? A kolik to poníženě prosíme koštuje?

31.října: 9 zlatých a 80 krejcarů, váleční invalidi a starci 6 zlatých a 80 krejcarů, adolescenti 60 krejcarů, a to každý rok.... Probůh ! A na co tolik zlatek potřebujete vašnostové ?

7.listopadu: Do Vídně musíme císaři zprávy podávati. Když nezaplatíte, radioklub v Blottendorfu nebude ! Finito !

"U Karvánků" bylo bouřlivo. Všichni kamarádi staří, mladí se tolik těšili, že si budou telefonovat, pardon vysílat mezi sebou (to bude stará koukat !) i Frantovi Štohanzlovi na samotu v lesích zavoláme !

Zde restaurátoři museli práci ukončit, více jsme se nedozvěděli, ale slibujeme, že budeme v naší práci pokračovat...

 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447156
Měsíc: 3375
Den: 126