Jdi na obsah Jdi na menu
 


50 let s koncesí

19. 3. 2015

Před týdnem jsem si uvědomil, že mi končí 5-tiletý cyklus a nezbývá než opět žádat o prodloužení koncese. Na Josefa jsem navštívil povolovací orgán ČTÚ, který mám blízko QTH a s překvapením jsem zjistil, že pořád nemají podatelnu poblíž vrátnice (nyní se říká recepce). Vrátná-recepční kamsi zavolala a cca za 5 minut přijela odkudsi z výšin paní s příjmovým razítkem. ČTÚ je vůbec zajímavý orgán státní správy. Pominu trable žadatelů o vydání mimořádné call, kteří platí nelogický a vysoký poplatek za vyřízení. Ale ta podatelna ?

Spočítal jsem si, že jsem držitelem koncese OK1AMU 50 roků ! To už je doba na pár vzpomínek. Drtivá většina je příjemná. Již mé první QSO na 160 metrech bylo s patronem tehdy začínajících OL Jožkou Kordačem, OK1NQ a třetí se známým DX-manem ze Slovenska, OK3HM. Dny běžely, QSO v logu přibývalo a jednu neděli v květnu 1966 slyším na 14 MHz pro mne neuvěřitelné CQ de RAEM ! Kupodivu mne legenda Ernest Krenkel vzala na první zavolání. I na sovětské poměry přišla hezká QSL dosti brzy. Tvoří čestné místo v mé sbírce. A brzy poté Jack W2CTN, v té době nejznámější a nejlepší QSL mngr na světě. O rok poté má první YASME - manželé Colvinovi, projížděli Evropou a já je hlídal z každé zemičky, odkud byli dostatečnou dobu QRV.

O vysílání po srpnu 1968 píši na jiném místě, ale na ten pile up zapomenout nelze. Nebylo nás mnoho v éteru. Z Prachatic na jihu Čech to šlo snadněji, než v hlídané Praze. Od prvního jarního dne roku 1970 jsem se stal členem DIG (letos již neuvěřitelných 45 let). A od roku 1973 jsem si dodal odvahy a začal se objevovat v jejich CW-rundách. Vzorná QSL morálka členů, plno direktů a jejich první diplomy. O čtyři roky později, již z Třeboně, to samé v SSB-rundách a také v DIG závodech. Změna QRL a i QTH v r.1983 a pomalu jsem mizel z pásem, což trvalo až do roku 2000. Dokonce jsem uvažoval o vzdání se koncese (nebyl čas-ale jsem rád, že jsem tak neučinil). Dal jsem si nový úkol: musím dodělat DIG 1000, na které jsem přestal pracovat před 17 roky. Bylo to nesmírně těžké. Členů jsem měl kvanta, ale potíž byla s VKV. Zde nemohu opomenout úžasnou pomoc Bedy, OK1DOZ a naši expedici k Aši v květnu roku 2005. Vše potřebné bylo díky úžasné poloze přechodného QTH, chebské kolektivky a pomocí Jirky, OK1MO doděláno.

p5070018.jpg

Díky radám Zdeňka, OK1AR jsem se o rok později vypravil do kraje moselského vína a městečka Guels, kde jsem DIG 1000 osobně převzal. Zároveň jsem si uvědomil úžasnou atmosféru DIG setkání a jezdím na ně poměrně dosti často, v kombinaci se setkáními DSW.

st-c4-9bna2.jpg

Asi mým nejkrásnějším DX zážitkem byla dvě QSO s expedicí VK9DWX v ranních hodinách dne 24.10.2008. Úplně tiché a prázdné pásmo 21 MHz, kde se z ničeho nic objevil telegraficky Willis Island a totéž za 18 minut poté na 24 MHz. Žádné šílenství, jen my dva. Již nikdy jsem nic podobného nezažil a věřím, že to bylo dílo velkého Wouf Honga. Na Dietmara, DL3DXX nedám dopustit !

willis.jpg

Jsem rád, že mi životě bylo umožněno naučit se telegrafii. pravda bylo to během základní vojenské služby, ale díky za to. Odtud byl krok ke guruovi jihočeských radioamatérů - Pepíkovi Šikýřovi, OK1AHE (OK1HE). Ten mi pomohl nesmírně v mých začátcích. Díky hobby jsem získal kamarády na celý život !

Asi nejvíce jsme toho prožili na pásmu v Třeboni s Vláďou, OK1AYN.

unnamed--1-.jpg

Naše přátelství trvá také pěkně dlouho - od roku 1975. On mi přesvědčivě ukázal, že na DX jedině přes směrovky, v době když jsem se "pižlal" se svou G5RV a od VK0MS jsem dostal report 539. Díky Vláďo za vše !

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 3
Celkem: 447156
Měsíc: 3376
Den: 127