Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dva old boys z jihu Čech

14. 11. 2013

Seznámili jsme se někdy v lednu při zkouškách na OK koncesi v bránickém zámečku, ve Vlnité ulici. Já byl vykulený bažant, mimo jiné plný obav z ing.Špičáka, OK1KN, který zkoušel techniku, proti mně dva veselí kluci, kteří vůbec nepůsobili vystresovaně. Něměli proč, jak jsem se brzy dozvěděl, vysílali z klubové stanice OK1KSF a měli toho již dost za sebou.

Jirka Pešl byl technik na TV vysílači Kleť, bydlel dole v Holubově. Ruda Melmer ze Zlaté Koruny byl (nevím jistě) tiskařem v závodě Artypa. Mimo jiné se tam tiskly i QSL na tehdejší dobu vydařené a na úrovni. Později přešel Ruda do Českých Budějovic, kde pracoval v Koh-I-Nooru.

Zkoušky dopadly dobře a my to ihned oslavili v jedné bránické hospůdce. Zároveň jsme si slíbili, že se nevidíme (a neslyšíme) naposled. Za 2 měsíce nám pan Kloboučník přidělil volací znaky: Ruda se stal OK1AMR a Jirka OK1APG.

Tím, že byl Jirka pojízdný technik na TV retranslačních stanicích měl možnost se často zastavit v Prachaticích a mohli jsme pohovořit o všem co nás společně zajímalo. S Jirkou jezdil obyčejně i Josef, OK1VJB.

Právě v této trojce jsme domluvili někdy na podzim roku 1969 "expedici" po neobsazených místech poblíž hranic s OE pro tehdy nový diplom 150 QRA. Vysílali jsme obyčejně z nějakého retranslačního domečku.

Nelze zapomenout na naši další společnou expedici na rozhlednu Libín u Prachatic (1091 m) uskutečněnou na počest kamaráda ze Slovenska. Host byl Tibor Polák,tenkrát ex OK3BG.Přišel o koncesi zásluhou podvraťáků v čele s plukovníkem Krčmárikem OK3DG za své postoje v r.1968, kdy podporoval Pepíka Plzáka, OK1PD, jako předsedu Čs. radioklubu.

Tibor nebyl na jihu Čech poprvé, na podzim roku 1969 se zúčastnil I. setkání jihočeských radioamatérů. Naše expedice na Libín proběhla koncem jara 1972. Měl jsem známé, kterým patřila chata pod rozhlednou, což bylo naše první pracoviště a místo pobytu. Druhé bylo přímo na rozhledně, vysoké cca 30 m. Vedle rozhledny bylo vojenské stanoviště. S kluky jsme se bez problémů domluvili na použití jejich anténního stožáru (vyššího než rozhledna). Zde mne fascinoval Jirka, OK1APG, který do té hrozné výšky hravě vyšplhal jako kočka. Stožár se pod poryvy větru náramně vychyloval. Jirka byl úplně klidný. Antény v klidu namontoval i demontoval. Já jsem měl možnost odjet vůbec I.DIG-CW-PARTY. Byl to vydařený výlet, na který Tibor dlouho vzpomínal.

Samozřejmě nemohu opomenout náš společný výjezd za Ústí nad Labem (1976), kde jsem kupoval použitý FTDX500 a oba kamarády jsem poprosil jako zkušené techniky o podrobné prozkoumání transceivru, abych nekupoval "zajíce v pytli". V Ústí nad Labem jsme přespali u Josefa, OK1VJB, který v té době řediteloval na Bukové hoře. Za FT-éčko jsem zaplatil přes 20.000.-Kčs, tehdy velkou sumu. Další osudy tohoto zařízení jsou popsány ve vzpomínkách (opět v kapitole Nostalgia).

Moji kamarádi pomohli při návratu do Třeboně i s instalací jednoduchého dipolu (pro začátek), na který se mi po mé výzvě ihned ozval 9V1SI. U mikrofonu byl Stano (OK3WM).

S Jirkou jsem se pak setkával vždy druhou sobotu v květnu, kdy mi umožňoval pracovat při DIG-UKW-PARTY z Kletě, kde měla OK1KSF své VKV pracoviště. QTH bylo vynikající, bohužel hlavní várka účastníků z DL nesměrovala na OE. Tak se stalo, že jsem si v té době udělal všechny aktivní DIG členy z OE a požádal o diplom W-DIG-OE.

Mám dojem, že šlo i o naše poslední osobní setkání. Následovalo mé přestěhování do Brandýsa, později do Prahy a já se na cca 20 let kvůli profesi odmlčel. Výše uvedené řádky píši jako vzpomínání na dva výborné radioamatéry, v jejichž přítomnosti jsem se vždy cítil ufb.

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447156
Měsíc: 3375
Den: 126