Jdi na obsah Jdi na menu
 


OL2ADW + OL2ADX

10. 9. 2013

 

Je podzim roku 1964. Právě jsem se vrátil z vojny, plný elánu získat co nejrychleji koncesi k radioamatérskému vysílání. Znalost telegrafie a první pokusy o něco jako SWL činnost, již během druhého roku služby na radiotechnické hlásce u Strakonic, mne hnaly kupředu. Bylo samozřejmé porozhlédnout se po okolí mého QTH, což bylo město Prachatice na jihu Čech, zda je QRV někdo poblíž.

 

Měl jsem kliku, z Netolic vysílal Vašek Pícha, OL2ACG, byl v učňáku, kde se učil býti opravářem rádií a televizorů. Samozřejmě jsme navázali pevný kontakt a domluvili se, že se porozhlédneme po další spřízněné duši v pohraničním okrese, kde nikdo doposud OK koncesi nevlastnil.

 

 

V konkurenčím městě Vimperk jsem našel kamaráda na další dlouhé období, rovněž telegrafistu (také z vojenské služby) Oldu Zukala (později OK1AQY). Další úkol, který jsme si stanovili byl sehnat pár studentů se zájmem o naše nové hobby - nejlépe z gymnázií (tenkrát SVVŠ).

 

 

Já si vytypoval v Prachaticích devět mládenců a jednu dívku. Olda ve Vimperku pouze dvě děvčata. Vašek v Netolicích jednoho kluka rovněž z učně. Výuka telegrafie probíhala asi jako všude jinde - tedy zejména v Prachaticích brzy vše vzdalo všech devět hochů.

 

 

Zbyly nám tři YL: dvě Heleny a Líba a z Netolic se připojil Pepa. S krajským radio-bossem Pepíkem Šikýřem, OK1AHE jsme se rychle dohodli na internátním kurzu radiových operátorů, který slíbil zorganizovat  nejspíše v dubnu roku 1965.

 

 

Časový sled si již nepamatuji, ale ze svého logu č.1 jsem zjistil, že Helena Maidlová,OL2ADW z Prachatic se objevila poprvé v éteru dne 1.6.1965. Samozřejmě již předem jsme spustili propagaci a upozorňovali všechny činné OL, že brzy budou mít možnost navazovat QSO s YL. Opětovný pohled do logu mi říká, že největší zájem (i o osobní seznámení) stabilně projevovali Pavel Klimosz, OL1AAL z Prahy a Jirka Švejda, OL2AAI z Jindřichova Hradce. Ten to měl do Prachatic blížeji-hi. Helena, OL2ADW byla hýčkána. Obdžela zápůjčku RSI a k tomu Lambdu 5. Její otec byl úspěšný technik a dceři v tomto hobby fandil. Obývali zajímavou starou vilu na konci města. S přivřením jednoho oka si člověk s fantazií mohl představit něco podobného jako strašidelný dům v hororu Psycho, který tenkrát běžel v natřískanách biografech. V jejich velké zahradě nebyl problém instalovat 40 metrů drátu a Helena byla QRV !  Bylo obrovskou škodou, že měla před sebou poslední ročník s maturitou a od roku 1967 začala studovat v Praze na ČVUT architekturu. Bohužel i to bylo příčinou jejího QRT.

 

 

Druhá - Helena Svobodová z Vimperka, dostala do vínku krásnou call OL2ADX. Šikovná, sebevědomá, atraktivní blondýnka to vzala hned na začátku pevně do rukou. Dlouho jsme pro ni hledali RSI, začala později : 1.10.1965. Naše první QSO a já čtu z logu: 16:01- RST 589, RX R311, ant Fuchs 80 mtrs, domluven sked na následující den: ... Už mám 9 QSO, volal mne G3BUF ale já ho nechala plavat, měla jsem hlavně radost, že jsem v Anglii slyšet, zítra ti zavolám opět... a tak QSO přibývala. OL2ADX byla o rok starší než OL2ADW a proto také dříve (vy sri) skončila. Dost často chodila k Oldovi, OK1AQY a poslouchala tam na vyšších pásmech. Bylo pro ni velkou škodou, že se Olda z pracovních důvodů přestěhoval do Prachatic. OL2ADX ztratila svého mentora. konkurenci neměla, protože její kamarádka Líba OL2AEB to brzy vzdala.

 

 

Snaživější byl Pepa OL2AEA v Netolicích. Každopádně, byť pouze na přechodnou dobu vzbudily obě Heleny velký zájem a já byl rád, že jsem byl u toho.

 

 

Pokud si pamatuji tak další YL byla až Hanka Šolcová z Malé Skály, OL4AMU (nyní snad OK1JEN?), tedy tenkrát něco jako má jmenovkyně, ta již byla na pásmu opravdu déle a s výbornými výsledky, samozřejmě i díky jejímu obětavému otci, který klan na Malé Skále založil.

 

Jde o hezké, ale opravdu nostalgické vzpomínky. Já se z Prachatic odstěhoval v r.1975 do Třeboně, Olda OK1AQY domů do Brna, kde doteď působí jako výborný SWL a člen DIG. O Helenách bohužel nic nevím. Protože je čas neúprosný musím pouze konstatovat, že těmto dámám je již přes 60 roků. Rád bych se někdy dozvěděl o jejich dalších osudech.

Post scriptum:

Neuběhlo moc doby od napsání tohoto článku a za pomoci Zdena, OK1OM se mi ozval další kamarád z Prachatic, který byl nejspíše posledním OL2 z tohoto okresního města. Byť poslední, ale jasně nejšikovnější. OL2AHB Jirka Lev. Úplně mne ohromil jeho email, kde mi sděluje svůj věk 62 let !!! Čas nezastavíme a bude na Zdenovi, aby Jirku přitáhl k našemu hobby.

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 447152
Měsíc: 3378
Den: 126