Jdi na obsah Jdi na menu
 


Revize minulosti IV.

27. 7. 2010

Revize minulosti – IV.


Byl podzim roku 1980, pořád vlastníme byt v Třeboni, v Praze bydlíme s xyl na ubytovně v Praze 9, děti u babičky v Nuslích. Byt zatím v nedohlednu. Životní kroky přinášejí obyčejně jak klady, tak zápory. V mém případě byla kladem pracovní činnost. Práce právníka v ČKD PRAHA o.p. se samozřejmě nedala porovnat s prací právníka v lázeňské organizaci Třeboň. Byla neskonale zajímavější, s ohromným rozsahem případů. K tomu ještě výtečné prostředí v práci, které spočívalo zejména v kolegiálním předávání zkušeností od opravdu fundovaných odborníků. Ano – trpělo však hobby. Do Třeboně jsme zajižděli 2x měsíčně a já trávil zejména noční hodiny vysíláním, které mi tolik chybělo. Počátkem roku 1981 se začínalo rýsovat předběžné ubytování, zatím poblíž Prahy, v Brandýse na Labem. Stěhovali jsme se v březnu a já byl z Brandýsa velice brzy QRV. Pamatuji si odtud nejen na účast v DIG-rundách, ale také své začátky v DOK-burzách, které v té době vedl fantastickým způsobem DK9KE.

Na počátku roku začínalo být reálné přidělení družstevně-stabilizačního bytu v Praze. Dokonce jsem měl na výběr: Praha 4- Jižní město, Praha 8-Bohnice a Praha 9- Černý most. Kvůli rychlosti dojíždění celé rodiny buď do škol, nebo do práce jsem zvolil Prahu 9. I s uběhlými roky si myslím, že šlo tehdy o správný krok. Lze říci, že QRL nabylo na rozsahu, zejména po listopadu 1989 a já začal vážně uvažovat o zřeknutí se koncese. Neměl jsem v té době onu patřičnou motivaci. Pamatuji si, jak mi někdy okolo roku 1995 telefonoval Josef, OK1FED. Končil svou práci na DIG 1000 TROPHY a potřeboval několik málo OK-DIG, aby své úsilí završil. QSO prostřednictvím 2 ruček bylo komické, ale splnilo svůj účel. Díky Zdeňkovi a jeho CD mám vzácný dokument z následného DIG setkání, kde OK1FED tuto nejvyšší trofej přebírá...

Skoro více než 20 let práce v ČKD se chýlilo ke konci a já dostal od jednoho z dřívějších spolupracovníků vzácnou radu: budeš-li v důchodu, nezapomeň na svého koníčka, bude-li jich více, tím lépe pro tebe. Uvědomil jsem si, že bylo z mé strany správné ponechat si koncesi. Dalším obrovským plusem pro mou osobu bylo seznámení se s PC a posléze internetem. Začalo mne to ohromně bavit. K pozitivním jevům patřila i návštěva Třeboně a samozřejmě kamaráda Vládi, OK1AYN. V dobách mé pasivity udělal, zejména v DX práci ohromný pokrok, díky maximu sluneční činniosti na rozhraní století se pomalu dostával k splnění svého cíle- dosáhnout všech zemí DXCC. A já si začal uvědomovat, že by možná stálo za pokus, pokusit se o onu DIG 1000 TROPHY. O tomto svém úsilí píši v jiných článcích na webu. Důležité bylo, že se vše nějak podařilo. Díky Zdeňkovi, OK1AR, jsem zjistil, že účast na DIG setkáních je výborná věc. K tomu se přidala i účast na setkání DSW, což je spřátelený klub s hezkým diplomovým programem. A byla zde nová motivace- pracovat na DSW diplomech. Jde nejen o ty papírové, ale třeba o pádlo s vypálenou call, mahagovou desku s námořními uzly, či majáčkem, vše za QSO s členy klubu, nebo přístavy. Lze říci, že vše se zde točí okolo vody.

Díky účasti v DOK burzách na setkáních, přibývají noví členové obou klubů a já si pomalu doplňuji kolekci QSO zejména s DIG, kde bych chtěl dosáhnout poslední možnou nálepku s číslem 2000 (k diplomu W-DIG-M). Byť se účastním každoročně DIG party, ti noví členové již přibývají pomalu. Přesto si myslím, že v roce 2011 se mé přání splní a Wernerovi, DH1PAL pošlu svou poslední žádost (za předpokladu, že klub nevyhlásí podmínky nějakého nového diplomu).

Svou revizi minulosti zatím uzavírám v červenci roku 2010. Mohu říci, že jsem ve svém radioamatérském životě potkal mnoho vzácných lidí, bohužel na některé z nich mohu již pouze vzpomínat. Tito kamarádi mi vždy nezištně pomáhali a jsem jim za toto vše nesmírně vděčen. Nejvíce si vážím našeho dlouhodobého přátelství s třeboňským Vláďou, OK1AYN. Trvá to 35 let a já věřím, že ještě dlouho tento vztah bude pokračovat.

Obrazek

 

                                                                         OK1AYN

jul-27-2010

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< leden / 2020 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 451898
Měsíc: 3477
Den: 74